Gdynia: Bądź widoczny na drodze

Dobra widoczność to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Szczególnie jesienią, kiedy szybciej robi się ciemno i często pada deszcz. W takich warunkach widzialność jest bardzo ograniczona, a tym samym piesi i rowerzyści często są narażeni na niebezpieczeństwo. Jak możemy być bardziej widoczni na drodze? Wystarczy m.in. nosić odblaskowe kamizelki lub inne elementy, które świecą w ciemności, np. opaski lub przypinki.

Widoczność pieszych i rowerzystów o tej porze roku to jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Według policyjnych statystyk w Polsce najwięcej osób ginie od października do końca lutego. Wszystko przez to, że w tym okresie szybciej zapada zmierzch, a pogoda wpływa na pogorszenie widzialności na drogach.

Poza tym jesienią często nosimy ciemne ubrania, przez co jesteśmy kompletnie niewidoczni na drodze. Okazuje się, że po zmierzchu kierowca widzi pieszego bez odblasków z odległości około 30 metrów, a osobę z jakimś świecącym elementem – nawet ze 150 metrów.

Policjanci informują, że odblaski najlepiej umieszczać zarówno na przedniej, jak i tylnej części ubrania. Taka osoba będzie widoczna dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Odblaski można przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka.

Gdyńscy policjanci każdego roku przypominają dorosłym i dzieciom o noszeniu elementów odblaskowych. Chcąc przekonać najmłodszych, że to mądre i bezpieczne rozwiązanie, w październiku funkcjonariusze ruchu drogowego spotkali się z maluchami w przedszkolu „Pod Żaglami”. Podczas wizyty – w ramach akcji  „Świeć przykładem” – opowiadali małym gdynianom nie tylko o zadaniach stróżów prawa, ale również o tym, jak ważne jest noszenie odblasków.

Przypomnijmy, że każdy pieszy, który po zmierzchu porusza się poza terenem zabudowanym, ma obowiązek nosić odblask, który będzie widoczny dla kierujących. Za niestosowanie się do tego przepisu można nawet dostać mandat.

Rowerzyści również powinni zadbać o to, aby było ich widać na drodze. Przed podróżą należy sprawdzić, czy w jednośladzie działa oświetlenie. Trzeba mieć też ze sobą kamizelkę odblaskową.

Źródło: gdynia.policja.gov.pl
Print Friendly, PDF & Email