Gdynia: 500 plus - online najszybciej

Gdynia: 500 plus - online najszybciej
Fot. gdynia.pl

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni pracuje na najwyższych obrotach. Od kilku dni jego pracownicy przyjmują i rozpatrują wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus. Wpłynęło ich już ponad 8 tysięcy, a to dopiero początek. Przypominamy, że od tego roku 500 plus jest przyznawane na nowych zasadach. Wnioski można składać od 1 lutego drogą elektroniczną – to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób ubiegania się o świadczenie.

Pracownicy Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni mają ręce pełne roboty. Od lutego ruszył nabór wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus. Codziennie wpływają ich setki. Urzędnicy pracują na najwyższych obrotach, aby jak najszybciej rozpatrywać wnioski, a tym samym przyznać gdynianom należne świadczenie. Pierwsze decyzje już wydano.

– Od 1 lutego drogą elektroniczną wpłynęło ponad 8 tysięcy wniosków. Zgodnie z przepisami ustawy mamy czas na ich rozpatrzenie aż do końca czerwca. Jednak pracownicy Wydziału Spraw Społecznych wydali pierwsze rozstrzygnięcia na nowy okres zasiłkowy już we wtorek, 2 lutego – mówi Joanna Wasilewska, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni.

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni spodziewa się, że w tym roku wpłynie w sumie ponad 28 tysięcy wniosków o 500 plus.
Od 1 lutego o to świadczenie można wnioskować online.

– Zachęcamy do składania wniosków właśnie drogą elektroniczną. To najszybszy i najbezpieczniejszy sposób ubiegania się o świadczenie – dodaje Wasilewska.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun faktyczny czy opiekun prawny dziecka. Są one przyjmowane poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

500 plus na nowych zasadach

Rodzina 500 plus jest rządowym programem wsparcia dla rodzin. Od 1 lipca 2019 roku to świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Należy jednak pamiętać, że obowiązują nowe zasady przyznawania tego świadczenia.

– Od tego roku 500 plus będzie wypłacane na nowych zasadach. Wnioski o przyznanie świadczenia trzeba składać raz w roku. Zmienił się bowiem okres, na jaki jest ono przyznawane. Zmieniły się także terminy składania wniosków. Trzeba o tym pamiętać, ubiegając się o świadczenie wychowawcze na okres zasiłkowy 2021/2022 – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na jaki okres będzie teraz przyznawane 500 plus? Będzie on trwał od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku.

Jeżeli rodzic lub opiekun złożył wniosek o 500 plus po 30 czerwca 2019 roku, to świadczenie zostało mu przyznane do 31 maja br. Dlatego w 2020 roku nie trzeba było składać kolejnego wniosku (wyjątek stanowili rodzice, którzy wnioskowali o wsparcie po raz pierwszy – w związku z narodzinami dziecka).

Aby otrzymać świadczenie 500 plus po 31 maja 2021 roku, należy złożyć odpowiedni wniosek. Jak już zostało wspomniane wyżej, nabór online ruszył 1 lutego. Wnioski w wersji papierowej będzie można składać później, bo od 1 kwietnia – poprzez wrzutnię w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 lutego 24, w punkcie Informacji Turystycznej (wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty) lub pocztą. Zalecane jest jednak przesyłanie wniosków drogą elektroniczną lub ewentualnie przez wrzutnię albo pocztą, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i konieczność ograniczania kontaktów osobistych.

Wypłata świadczenia jest uzależniona od daty złożenia wniosku. Tabela określająca te terminy jest dostępna na stronie internetowej www.gdynia.pl/bip (zakładka: Wydział Spraw Społecznych – Sprawy do załatwienia). 

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni zachęca do podawania numeru konta bankowego, gdzie będzie można przelać pieniądze. Ułatwi to wypłatę świadczeń.

Szczegółowe informacje oraz wymagane wnioski można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Print Friendly, PDF & Email