Gdański Neptun na niebiesko w Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego

Gdański Neptun na niebiesko w Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego
Fot. UM Gdańsk / gdansk.pl

W geście solidarności chorymi i ich rodzinami, 5 maja na niebiesko zaświeci fontanna Neptuna. Akcja ma zwrócić uwagę na bardzo rzadką, ciężką i śmiertelną chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.

W Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego miasta rozbłysną niebieskim światłem. Gdańska fontanna Neptuna znajdzie się pośród takich obiektów jak m.in. molo w Kołobrzegu, kładka Bernatka w Krakowie, stadion we Wrocławiu, katowicki Spodek czy filharmonia w Szczecinie. Iluminację będzie można oglądać po zmroku w środę, 5 maja.

Dlaczego kolor niebieski?

Nadciśnienie płucne to zagrażająca życiu choroba płuc i serca. Oznacza wysokie ciśnienie krwi w naczyniach, które dostarczają krew do płuc. Może być to spowodowane zwężeniem lub zamknięciem naczyń krwionośnych. Gdy tak się stanie, prawa część serca musi pracować ciężej niż zwykle, aby pompować krew do płuc. W wyniku dodatkowej pracy dochodzi do powiększenia i niewydolności serca, a nawet śmierci.

Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz szybkie męczenie się. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat.

Nadciśnienie płucne dotyka około 1% ludzi na świecie. Może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku (chorują także dzieci). Osoby cierpiące na tę chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

Dołącz do akcji

Każdy może przyłączyć się do akcji zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie podświetlonego na niebiesko obiektu z odpowiednim oznaczeniem. Oficjalne hashtagi to: #ŚwiatowyDzieńNadciśnieniaPłucnego, #ŚDNP, #WorldPHDay, #WPHD, #NadciśnieniePłucne, #PulmonaryHypertension, #MiastaNaNiebiesko.

Więcej informacji o chorobie, objawach i sposobach radzenia sobie z nią znajduje się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół.

Pełna lista polskich miast i obiektów biorących udział w akcji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego:

 • Molo w Kołobrzegu
 • Kładka Bernatka w Krakowie
 • Estakada Lipska-Wielicka w Krakowie
 • Fontanna Neptuna w Gdańsku
 • Stadion Wrocław
 • Katowicki Spodek
 • Filharmonia w Szczecinie
 • Muzeum Częstochowskie
 • Rzeźby Balansujące na Starym Rynku w Częstochowie
 • Stadion Arena Lublin
 • Palmiarnia w Zielonej Górze
 • Wieża Ciśnień w Bydgoszczy.
Marta Formella / gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email