Gdański bramkarz mistrzem Polski w amp futbolu

Gdański bramkarz mistrzem Polski w amp futbolu
Fot. Aśka Żmijewska

21-letni Gabriel Stańkowski z Gdańska został mistrzem Polski w amp futbolu z drużyną Wisły Kraków. Stańkowski jest także wicemistrzem Ligi Mistrzów UEFA oraz brązowym medalistą Ligi Narodów z reprezentacją Polski.

Dla tych, którzy nie kojarzą – amp futbol to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy.

Tegoroczne Mistrzostwo Polski rozstrzygnęło się w czasie siedmiu turniejów rozgrywanych w całej Polsce. Wisła Kraków sięgnęła po nie po raz piąty, ale po raz pierwszy w bramce mistrzów stał Gdańszczanin. 

Stańkowski z pucharem za mistrzostwo Polski / Fot. Aśka Żmijewska
Zaczynał jako pływak 

Gabriel Stańkowski z Gdańska Osowej zaczynał swoją karierę sportową jako pływak. Jednak miał aż jedenaście treningów w tygodniu i ciężko było mu to pogodzić z nauką. Był w klasie maturalnej w IX LO, gdy zdecydował o zmianie dyscypliny. 

Stańkowski, który urodził się bez lewego przedramienia, zmienił więc pływanie na amp futbol. Gra się po sześciu w polu plus bramkarz. Boisko ma wymiary 60 na 40 metrów, a bramka – 5 na 2 metry. Bramkarz nie może wychodzić z pola karnego. Każdy kontakt piłki z kulą jest odgwizdywany jak zagranie ręką w zwykłym futbolu. 

Jako, że w Trójmieście nie ma klubu amp futbolu, Stańkowski najpierw grał w Śląsku Wrocław. – Ale stwierdziłem, że chcę grać w najlepszym klubie w Polsce, czyli w Wiśle – wspomina. – W końcu dostałem upragniony telefon od trenera Wisły Tomasza Góralika. 

Wisła i reprezentacja Polski

Wisła Kraków jest nie tylko najlepsza w Polsce, ale też wygrała Ligę Mistrzów w 2024. 

Z kolei w 2025 roku “Biała Gwiazda” zajęła drugie miejsce w Lidze Mistrzów w czasie turnieju dla ośmiu najlepszych drużyn z Europy w Ankarze – już z udziałem Stańkowskiego. Wygrali m.in. z Realem Betis z hiszpańskiej Sevilli.  

– To było spełnienie marzeń – mówi piłkarz. – Miałem ciarki, gdy przed meczami grali ten sam hymn Ligi Mistrzów, który słychać w zwykłej piłce. 

Gdańszczanin grał też w kadrze Polski seniorów, z którą sięgnął po brąz Ligi Narodów z 2023 roku. Jest także kapitanem reprezentacji Polski U-23. 

Mieszka na co dzień w Gdańsku, gdzie studiuje analitykę gospodarczą na Politechnice Gdańskiej. Dojeżdża na zgrupowania do Krakowa. W Gdański indywidualnie trenuje bieganie, siłownię i treningi z piłką.  

Wszystkim poleca ten sport. – Nie ma się czego bać – zachęca. – W amp futbolu jest wielu wspaniałych ludzi. Można się rozwinąć sportowo i towarzysko. 

Marzenia i plany gdański bramkarz ma bardzo ambitne, jak wszyscy piłkarze. – Piłkarsko chciałbym stać się pierwszym bramkarzem reprezentacji Polski i zdobyć mistrzostwo świata oraz zwyciężyć w Lidze Mistrzów z Wisłą Kraków. A życiowo – skończyć studia na Politechnice Gdańskiej na kierunku analityka gospodarcza i pracować w zawodzie – mówi. 

Na zdjęciu głównym: Gabriel Stańkowski (z lewej) – bramkarz mistrzów Polski w amp futbolu. Z prawej jego kolega z drużyny Wisły Kraków Igor Woźniak / Fot. Aśka Żmijewska
Print Friendly, PDF & Email