Gdańsk: Zbliża się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Gdański Tydzień Wolontariatu. PROGRAM

Gdańsk: Zbliża się Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Gdański Tydzień Wolontariatu. PROGRAM
Fot. Grzegorz Mehring

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji, w czwartek, 1 grudnia już po raz siódmy rozpocznie się Gdański Tydzień Wolontariatu. W programie przejażdżka zabytkowym tramwajem, forum, gala oraz parada. Celem całego tygodnia jest wzmocnienie idei wolontariatu, integracja środowiska oraz wspieranie działań lokalnych.

Dla kogo jest Gdański Tydzień Wolontariatu?

Jest to przede wszystkim święto gdańskich wolontariuszy, ale także cykl różnorodnych wydarzeń adresowanych do wszystkich mieszkańców Gdańska. Inicjatywa ma na celu docenienie, integrację oraz upowszechnianie wiedzy o działaniach i akcjach organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i przedsiębiorców, w które w ciągu całego roku angażowani są wolontariusze. Jej celem jest też zachęcenie jak największej liczby gdańszczanek i gdańszczan, by włączyli się do działalności wolontariackiej – znajdzie się pożyteczne zajęcie dla osób z każdej grupy wiekowej!

Chcesz wiedzieć więcej? Wsiądź do tramwaju!

Gdański Tydzień Wolontariatu rozpocznie się od przejażdżki po Gdańsku zabytkowym tramwajem BERGMANN. Na miejscu obecni będą wolontariusze, którzy przybliżać będą m.in. ideę hasła #BezNasNieDziała, pod którym od pół roku prowadzone są w Gdańsku działania związane z przyznanym tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Tramwaj kursować będzie na trasie Oliwa-Siedlce w godzinach 14.00-17.00.

Baner zapowiadający Gdański Tydzień Wolontariatu 2022 Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Mat. prasowe
I Pomorskie Forum Wolontariatu

Pomorskie Forum Wolontariatu edukuje, sieciuje i inspiruje. Po raz kolejny stworzona zostanie przestrzeń spotkania dla praktyków i sympatyków wolontariatu, która posłuży czerpaniu z dobrych praktyk oraz dyskusji o kierunkach rozwoju tej gałęzi sektora pozarządowego. Wydarzenie rozpocznie się w piątek, 2 grudnia o godz. 9.00 w Europejskim Centrum Solidarności.

W programie zaplanowana została debata oraz sesja dobrych praktyk jako forum prezentacji pomorskich doświadczeń wolontariackich, wymiany opinii i inspiracji ku przyszłym ścieżkom rozwoju. Organizatorzy przygotowali również cykl praktycznych warsztatów, które posłużą wzmacnianiu potencjału kompetencyjnego pomorskich wolontariuszy, animatorów i koordynatorów. Nie zabraknie miejsca na spotkania, rozmowy, wymianę doświadczeń i integrację.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

Konkurs i gala „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”

Konkurs stanowi doskonałą okazję, by złożyć podziękowania dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, wyróżnić koordynatorów, organizacje pozarządowe, instytucje, grupy czy koła, które na co dzień dbają o wolontariuszy, a także docenić ich ciekawe inicjatywy i zaangażowanie.

Nagrody przyznane zostaną w czterech kategoriach:

  • Wolontariusz/-ka roku
  • Koordynator/-ka wolontariatu roku
  • Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom
  • Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki

Wniosek konkursowy, który dostępny jest online, należy złożyć do poniedziałku, 28 listopada do godz. 16.00 drogą mailową na adres: gdansk@wolontariatgdansk.pl lub osobiście do biura Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku przy Placu Solidarności 1, pok. 3.27 (budynek ECS, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00.

Gala „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” odbędzie się w sobotę, 3 grudnia o godz. 16.00 w Stacji Orunia przy ul. Dworcowej 9. Podczas wydarzenia ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Na zakończenie zaplanowana została wspólna integracja z poczęstunkiem oraz koncertem.

Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy online.

Baner z głównymi wydarzeniami Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu 2022 Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Mat. prasowe
Gdańska Parada Wolontariuszy

W poniedziałek, 5 grudnia, w samo południe – coroczna parada to już nieodzowna część i tradycja Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Tego dnia organizatorzy chcą pokazać moc wolontariatu i ilość zaangażowanych osób. Rozpoczęcie o godzinie 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd parada przejdzie Długim Targiem, poprzez Długie Pobrzeże, ulicą Wartką pod napis GDAŃSK.

Szczegóły dotyczące zaplanowanych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu.

Baner z programem Pomorskiego Forum Wolontariatu 2022 Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Mat. prasowe
Na zdjęciu głównym: ubiegłoroczna parada, na pierwszym planie Dawid Jastrzębski, szef Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Print Friendly, PDF & Email