Gdańsk: XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana

Gdańsk: XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
Mat. prasowe

Zbliża się gdańskie święto muzyki Mozarta. W dniach 21-27 sierpnia, w historycznych wnętrzach Dworu Artusa, wśród zieleni Parku Oliwskiego oraz w Archikatedrze Oliwskiej wystąpią artyści z kraju i zagranicy.

W programie znalazły się klasyczne wykonania utworów symfonicznych i kameralnych, koncerty muzyki operowej oraz koncerty muzyki jazzowej, etnicznej i folkowej inspirowanej twórczością Mozarta. Organizatorem festiwalu jest Polski Chór Kameralny.

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski zainaugurują koncerty kameralne w Dworze Artusa. W dniach 21 – 23 sierpnia wystąpią tam m.in. Matthias Höfele, klarnecista, solista oraz koncertmistrz Deutsche Oper Berlin oraz Tomasz Tomaszewski, skrzypek, założyciel Polish String Quartet Berlin. W środę, 24 sierpnia o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim odbędzie się koncert inauguracyjny. Wystąpi tam Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod batutą Agnieszki Duczmal. W tym samym miejscu, wieczorem, zaplanowano koncert Nando Citarelli z zespołem. Wstęp na wydarzenia w Parku Oliwskim jest wolny.

25 sierpnia w ramach „Opery w Parku” odbędzie się spektakl zatytułowany „Muzyka Nocy” w reżyserii Jerzego Bielunasa, w wykonaniu znakomitych śpiewaków polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej – Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliana Caldiego. W dniach 25 oraz 26 sierpnia zaplanowano także spektakle dla dzieci pt. „Miniopera. Spektakl familijny” w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich, z muzyką Mozarta oraz Macieja Maleckiego.

Podczas sierpniowych wieczorów w podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabiorą słuchaczy Cezary Paciorek z zespołem oraz Leszek Możdżer. Koncerty odbędą się 25 i 28 sierpnia. 26 sierpnia zaplanowano koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz jej koncertmistrza, skrzypka Jakuba Haufy.

Na zakończenie festiwalu przyjdzie czas na uroczysty koncert finałowy. W tym roku, 27 sierpnia w murach Archikatedry Oliwskiej zabrzmi muzyka sakralna Mozarta z udziałem wybitnych śpiewaków międzynarodowych scen muzycznych, Polskiego Chóru Kameralnego oraz jednej z czołowych światowych orkiestr kameralnych, specjalizującej się w wykonaniu muzyki dawnej – Akamus z Berlina. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, dyrektora Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana jest wydarzeniem wyjątkowym. Przez cztery dni w naturalnych wnętrzach i plenerach parkowych z czasów epoki klasycyzmu prezentowana będzie muzyka kompozytora. Termin festiwalu zbiega się z pełnią sezonu letniego i stanowi znakomitą propozycję dla turystów polskich i zagranicznych tłumnie odwiedzających Gdańsk. Publiczność przyciągają niecodzienne widoki: artystyczne oświetlenie zabytkowej zieleni Parku oraz spacerujący aktorzy i tancerze w strojach z epoki Mozarta. Istotnym elementem festiwalu są również wydarzenia dla dzieci, pobudzające wyobraźnię najmłodszych i uczące słuchania klasycznych form muzycznych.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz program można znaleźć na stronie www.mozartiana.pl

Print Friendly, PDF & Email