Gdańsk: XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Zapowiada się ostra rywalizacja – start w piątek

Gdańsk: XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Zapowiada się ostra rywalizacja – start w piątek
Fot. Paweł Marcinko

W piątek, 26 maja 2023 r., podczas XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury, aż osiem załóg zmierzy się ze sobą na wodach Motławy. Wydarzenie tradycyjnie połączy entuzjastów kultury z miłośnikami sportowej rywalizacji, będzie też wspaniałą atrakcją dla mieszkańców i turystów, którzy co roku z całych sił dopingują walczące osady. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.

Ilu zawodników weźmie udział w Regatach Smoczych Łodzi Instytucji Kultury?

Dwudziestoosobowe załogi rywalizują na dystansie ok. 250 metrów. Start zlokalizowany będzie przy Hotelu Hilton, a meta na wysokości Żurawiamówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat.

Organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku regaty to nie tylko okazja do rywalizacji i sportowych emocji, ale także do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i promocji kultury.

Biuro zawodów i „strefa kibica”, w której będzie można zakupić posiłek, zlokalizowane zostaną na nabrzeżu Ołowianki, przy Narodowym Muzeum Morskim. Tam też nastąpi dekoracja zwycięzców.

– Impreza tradycyjnie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika, oczywiście liczymy na kibiców i głośny doping – dodaje Brygida Sonnack.

Rok temu zwyciężyła załoga Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Komu uda się zdobyć puchar tym razem? fot. Paweł Marcinko / KFP

Jakie załogi zobaczymy na starcie?

Wiemy, że treningi zgłoszonych załóg odbywają się regularniemówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.W tego typu zawodach liczy się siła, wytrzymałość, a przede wszystkim technika i synchronizacja wiosłowania. Cieszy nas fakt, że drużyny chcą osiągnąć optymalną formę i że nasze regaty wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych.

Wydarzenie niezmiennie od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Podczas XIII edycji na starcie zobaczyć będzie można: 

 1. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, 
 2. Muzeum Narodowe w Gdańsku, 
 3. Muzeum Gdańska, 
 4. Muzeum II Wojny Światowej, 
 5. Muzeum Zamkowe w Malborku, 
 6. Akwarium Gdyńskie, 
 7. Hevelianum,
 8. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Wbrew pozorom, sportowa rywalizacja nie jest obca ludziom kultury. Przekonamy się o tym w piątek, 26 maja fot. Paweł Marcinko / KFP

Walka o puchar

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat. Jak co roku, w przygotowaniu wydarzenia pomaga Morski Robotniczy Klub Sportowy w Gdańsku pod przewodnictwem Prezesa – Włodzimierza Schmidta.

Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów. 

Organizatorzy zapraszają do kibicowania 26 maja od godz. 16.00!

Kto zwyciężył rok temu?

Wyniki XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury z 2022 roku:

 1. miejsce: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
 2. miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku + Gdańska Galeria Miejska
 3. miejsce: Muzeum Zamkowe w Malborku
 4. miejsce: Akwarium Gdyńskie
 5. miejsce: Muzeum II Wojny Światowej
 6. miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku
 7. miejsce: Hevelianum
 8. miejsce: Muzeum Gdańska
 9. miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Print Friendly, PDF & Email