Gdańsk: Wyjątkowy gdański duet wznawia wieczorne koncerty

Gdańsk: Wyjątkowy gdański duet wznawia wieczorne koncerty
Fot. Wytwórnia Filmów Kalina

Po dwuletniej przerwie powraca wyjątkowy duet Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Wieczorne, plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się wieczorami w lipcu i sierpniu, w każdy piątek, sobotę i niedzielę.

Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku dołączył unikatowy gdański instrument – carillon Kościoła św. Katarzyny. Instrument został odbudowany w latach 1989/1998/2006. Posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce. Najpotężniejszy dzwon o imieniu „Katarzyna” waży dokładnie 2835 kg.

– Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne i wizualnie atrakcyjne połączenie. Wraz ze spółką wodociągową GIWK przygotowaliśmy harmonogram koncertów na cały sezon. Do 20 lipca w każdy piątek, sobotę i niedzielę pokazy będą się odbywać o godzinie 21.45. Od 23 lipca do końca sierpnia będziemy koncertować o 21.15, tuż po zakończeniu koncertów w ramach XXIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. 

W lipcowym repertuarze koncertów na Fontannę i Carillon usłyszymy utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”, autorstwa Kamila Cieślika. Od 23 lipca do 28 sierpnia, wyłącznie w piątki, będzie można usłyszeć pozostałe nagrodzone kompozycje, czyli „Nihil constat” Katarzyny Kwiecień-Długosz, „Echa Gdańska” Jakuba Nikiela i „Płynną materię” Beniamina Baczewskiego. W soboty i niedziele pokazy będą dalej odbywały się w trybie automatycznym z utworem „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Muzyczne pokazy Fontanny wzbogacone zostaną także świetlną iluminacją wieży kościoła św. Katarzyny.

Koncerty na carillon i Fontannę Heweliusza
  • Kiedy: 9, 10, 11, 16, 17, 18 lipca 2021, godz. 21:45-22:00
  • Kiedy: 23, 24, 25, 30, 31 lipca; 1, 6, 7, 8, 13, 14, 15, 20, 21, 22, 27, 28 sierpnia, godz. 21:15-21:30 
  • Gdzie: Skwer Heweliusza – Stare Miasto w Gdańsku

Fontanna Heweliusza znajduje się na Skwerze Heweliusza przy Wielkim Młynie w Gdańsku. Jej inauguracja nastąpiła 8 sierpnia 2014 roku. Powstała z inicjatywy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej (GIWK) dla upamiętnienia prowadzonych w latach 2006-2012 prac w zakresie budowy i modernizacji gdańskiej infrastruktury wodno-ściekowej.  Fontanna stanowi symboliczne oddanie wody miastu i nawiązuje do podobnej inicjatywy z końca XIX wieku, dotyczącej nieistniejącej już fontanny na Targu Maślanym.

Forma Fontanny Heweliusza jest efektem konkursu architektonicznego, przeprowadzonego w 2012 roku. Autorem zwycięskiego projektu jest architekt Roland Kwaśny.

Pod względem budowy fontanna jest dwuczęściowa – składa się z wodospadu i dysz. Daje wiele możliwości tworzenia wielu efektów wodnych i świetlnych. Działa w godzinnej sekwencji, składającej się z pięciu 12-minutowych programów o różnym charakterze:

  1. oczekiwanie/samotność
  2. tęsknota/niepokój
  3. radość/spotkanie
  4. euforia/spełnienie
  5. program specjalny.

Ostatni program zawiera w sobie kulminację wszystkich nastrojów. Ten właśnie program został wykorzystany w ogłoszonym w 2016 roku konkursie kompozytorskim „Fontannie bije ten dzwon”, w którym zadaniem było napisanie muzyki na carillon kościoła św. Katarzyny i elektronikę, zsynchronizowaną z programem specjalnym Fontanny Heweliusza.

Laureatem pierwszego miejsca został Kamil Cieślik z utworem Opowieści Fontanny Heweliusza, drugie miejsce zajęła Katarzyna Kwiecień-Długosz z utworem Nihil constat, trzecie miejsce ex aequo zajęli Beniamin Baczewski (Płynna materia) i Jakub Nikiel (Echa Gdańska). Zwycięski utwór w warstwie elektronicznej wykorzystuje orkiestrę symfoniczną, jest również możliwy do wykonania z orkiestrą na żywo. Premiera zwycięskiego utworu nastąpiła podczas inauguracji Fontanny Heweliusza – Wodowania Sztuk – 7 maja 2016 roku.

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Print Friendly, PDF & Email