Gdańsk: W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

Gdańsk: W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Prawie 300 milionów złotych otrzymał Gdański Uniwersytet Medyczny na budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP). Środki na ten cel pochodzą w większości z budżetu państwa. W nowoczesnym centrum będą leczeni najmłodsi pacjenci z najwyższym dostępem do świadczeń i zabezpieczeń zdrowotnych. Będzie 110 łóżek dla małych pacjentów.

Symboliczny czek na kwotę 298,5 mln zł na ręce rektora GUMed prof. Marcina Gruchały przekazał 3 października 2022 roku Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przekazanie czeku na budowę nowej inwestycji UCK 

W spotkaniu udział wzięli posłowie na Sejm RP: Marcin Horała, Andrzej Jaworski, Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Ze strony Uczelni obecni byli także: prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, p.o. kanclerza prof. Jacek Bigda, prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, pełnomocnik Rektora ds. inwestycji Marek Langowski oraz Agnieszka Kubińska-Meller z Działu Obsługi Inwestycji. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku reprezentowali dyrektor naczelny Jakub Kraszewski i Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych.

– To przede wszystkim jest sukces polskich pacjentów. Mam nieukrywaną przyjemność ogłosić, że właśnie taka instytucja jak Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miała okazję realizować projekt Centrum Medycyny Pediatrycznej – budowy nowoczesnego centrum, w którym będą leczeni najmłodsi pacjenci z najlepszym dostępem do świadczeń zdrowotnych – powiedział podczas spotkania  Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia. 

Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej. Kiedy koniec realizacji?

Środki na inwestycję pochodzą z Funduszu Medycznego – Subfunduszu infrastruktury strategicznej. W konkursie wyróżniono łącznie 14 podmiotów zlokalizowanych w 11 województwach.

Władze Uczelni starały się od kilku lat o pozyskanie środków na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej, co pozwoli na zintegrowanie dotychczas rozproszonej bazy klinicznej. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt składający się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Planowane zakończenie realizacji to 3 – 4 kwartał 2026 r.

Rektor Marcin Gruchała: Pomoc w najbardziej skomplikowanych sytuacjach

– Dziękuję za zaufanie do naszego uniwersytetu i szpitala klinicznego oraz powierzenie nam tak znaczącej kwoty, którą będziemy mogli przekazać na podniesienie i poprawienie standardu leczenia najmłodszych pacjentów – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – UCK stanowi niezwykle ważny w naszym regionie ośrodek wysokospecjalistycznego leczenia pediatrycznego. To tutaj dzieci nie tylko z Pomorza znajdują pomoc w najbardziej skomplikowanych medycznie sytuacjach. Poprawa warunków oraz poszerzenie możliwości leczenia, zwłaszcza o spektrum leczenia chirurgicznego jest dla nas niezwykle istotne.

Zakładany koszt inwestycji to 299,9 mln zł, z czego 298,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 1,4 mln zł to środki własne. Inwestycja zakłada budowę kompleksu oraz jego całkowite wyposażenie i przygotowanie pomieszczeń pod docelową przeprowadzkę jednostek.

Centrum Medycyny Pediatrycznej. Jakie wyposażenie?

– To jest wielki skok w przyszłość dla polskiej pediatrii. Wielki skok w przyszłość dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Nowy obiekt służyć będzie nie tylko pacjentom, ale także kształceniu nowych kadr medycznych – zaznaczył poseł Kacper Płażyński. – Kiedy patrzę na ten horyzont czasowy od 2015 r. do dzisiaj, to jest pewna cegiełka. W ciągu tych 7 lat budżet na zdrowie w Polsce zwiększył się ponad dwukrotnie. Niech te środki służą temu, abyśmy wszyscy czuli się w Polsce bezpieczni i przede wszystkim dobrze zaopiekowani.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich jednostek, które obejmuje inwestycja, w nowoczesną aparaturę medyczną, z której najważniejsze to: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy.

CMP będzie się skupiać się na opiece dziennej oraz ambulatoryjnej. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany w głównym kompleksie szpitalnym przy ul. Dębinki 7 i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej łącznikami, co pozwoli efektywniej realizować transport pacjentów i logistykę zaopatrzenia.

– Zawsze chciałem, żeby w Gdańsku powstał wielospecjalistyczny szpital dziecięcy z prawdziwego zdarzenia – podkreślił prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed. – Ten moment właśnie nadszedł. W miejscu mocno wysłużonych i nadwyrężonych czasem budynków już wkrótce powstanie obiekt, w którym warunki leczenia i pobytu pacjentów będą na miarę dzisiejszych czasów i oczekiwań. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nieść pomoc naszym pacjentom taką, jak w najnowocześniejszych krajach Europy. Przyszłość leczenia dzieci jest w wielospecjalistycznych instytucjach, gdzie można zebrać najlepszych specjalistów z różnych dziedzin.

Centrum Medycyny Pediatrycznej dysponować będzie bazą liczącą 110 łóżek

Planowana powierzchnia całkowita obiektu wynosi 29 029 m 2 . W CMP zlokalizowane będą:

  • na poziomie -2 oraz -1 pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska
  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.
Print Friendly, PDF & Email