Gdańsk: Także latem wspieraj osoby w kryzysie bezdomności

Gdańsk: Także latem wspieraj osoby w kryzysie bezdomności
fot. archiwum MOPR

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prosi o społeczną wrażliwość i przekazywanie sygnałów o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Dzięki tym zgłoszeniom można dotrzeć do potrzebującego człowieka i zaoferować mu konkretne wsparcie.

Nie tylko zimą, ale i latem w Gdańsku prowadzone są intensywne działania pomocowe na rzecz osób doświadczających bezdomności. Zwłaszcza upały są dotkliwe dla osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i skutkować stanem zagrożenia życia. Dlatego tak ważna jest reakcja gdańszczanek i gdańszczan oraz turystów, którzy powiadomią odpowiednie służby miejskie o osobie potrzebującej.

Współpraca i kompleksowa oferta pomocy

Wsparcie w mieście proponują osobom w kryzysie bezdomności pracownicy socjalni MOPR oraz sześcioro streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Działania wspierają też funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Osoba w kryzysie bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy żywnościowej, rzeczowej, finansowej, specjalistycznej, aktywizującej życiowo czy po prostu higienicznej i sanitarnej. Istotne, by wsparcie przyjęła.

Zadzwoń do służb lub zastosuj aplikację Arrels

Zgłoszenia o osobach w kryzysie bezdomności prosimy kierować do: Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Można też poinformować streetworkerów o lokalizacji osób w kryzysie bezdomności, posługując się darmową aplikacją Arrels (do pobrania np. „ze sklepu” w smartfonie). Dzięki jej zastosowaniu streetworker odbierze informację m.in. o miejscu przebywania, płci potrzebujących. Łatwiej do nich dotrze z ofertą wsparcia. Aplikacja działa w Gdańsku od lipca 2018 roku. 

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS

Print Friendly, PDF & Email