Gdańsk: Spotkanie z Markiem Kalbarczykiem

Gdańsk: Spotkanie z Markiem Kalbarczykiem
Fot. materiały prasowe

Fundacja Szansa dla Niewidomych zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Kalbarczykiem. Spotkanie odbędzie się 26 października o godzinie 13:00 w Bibliotece Manhattan (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku), Al. Grunwaldzka 82. Spotkanie będzie transmitowane online na Facebooku oraz na YouTube.

Tego samego dnia o godzinie 14:00 i w tym samym miejscu, odbędzie się również spotkanie Klubu Książki Brajlowskiej, podczas którego odbędzie się czytanie fragmentów dzieł literatury polskiej i zagranicznej zarówno w czarnodruku, jak i w brajlu.

Marek Kalbarczyk – Niewidomy matematyko-informatyk, menadżer, założyciel wyjątkowej firmy tyfloinformatycznej Altix i Fundacji Szansa dla Niewidomych, działacz społeczny i polityczny, doradca władz, publicysta i pisarz. Urodził się w centrum stolicy w roku 1957. Był bardzo słabo widzącym dzieckiem z genetyczną wadą wzroku odziedziczoną po matce. Najpierw uczęszczał do szkoły dla dzieci słabowidzących w Warszawie, a następnie, w związku z pogarszającym się wzrokiem, do szkoły dla niewidomych w Laskach. Na przestrzeni kilku lat uległ kilku drobnym wypadkom, w wyniku których widział coraz mniej. Wreszcie w wieku niemal 13 lat stracił wzrok całkowicie.  W roku 1972 został przyjęty do zwykłego warszawskiego liceum, przełamując stereotyp, jakoby wszyscy niewidomi mieli trudności w kontaktach z widzącą młodzieżą. Już wtedy wygrywał konkursy wiedzy, deklasując studentów. Był najlepszym uczniem dzięki czemu bez konieczności przystępowania do egzaminów wstępnych został przyjęty na wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Po raz kolejny był wśród najlepszych, chociaż czas studiów wspomina jako trudny okres. Niewidomi nie dysponowali brajlowskimi podręcznikami, toteż treści nagranych wykładów i książek musiał notować na brajlowskiej maszynie do pisania. Mimo świetnych wyników oraz rekomendacji wybitnych polskich naukowców, nie mógł znaleźć pracy. Uważano, że niewidomi nie są w stanie podołać wyzwaniom zawodu informatyka. W latach 80., gdy jeszcze studiował, a następnie poszukiwał pracy, napisał 3 autorskie podręczniki do matematyki dla niewidomych dzieci. Kolorowe obrazki zastąpił wypukłymi rycinami i matematycznymi słuchowiskami. Pierwszy z nich oddał wydawnictwu WSiP w roku 1982. Jest również autorem około 30 adaptacji podręczników szkolnych do przedmiotów ścisłych. Za te pionierskie opracowania został odznaczony medalem „W służbie polskiej oświaty”.

Więcej o Marku Kalbarczyku przeczytać można TUTAJ

Zadanie pn. „Wszyscy czytamy!” współfinansowane jest ze środków PFRON pozostających w dyspozycji Samorządu Województwa Pomorskiego.

Print Friendly, PDF & Email