Gdańsk: Seniorzy chcą wrócić do pracy. Chętnym pomoże pilotaż

Gdańsk: Seniorzy chcą wrócić do pracy. Chętnym pomoże pilotaż
Fot. nadesłane

Gdański Urząd Pracy startuje z nowym projektem pilotażowym adresowanym do seniorów. Program ma im pomóc w znalezieniu zatrudnienia na pół etatu. Dojrzali gdańszczanie mogą liczyć nie tylko na sprawdzone oferty od pracodawców, dostosowane do ich potrzeb i możliwości, ale i profesjonalne wsparcie doradcze oraz szkoleniowe, a także atrakcyjne bonusy i darmową komunikację miejską.

W Gdańsku mieszka ich ponad 100 tys. i mimo osiągnięcia dojrzałego wieku nie zamierzają ustępować kroku młodszym kolegom. Mowa oczywiście o seniorach, którzy po przejściu na emeryturę wciąż chcą być aktywni w wymiarze społecznym, kulturalnym i zawodowym. To właśnie z myślą o nich rusza projekt pilotażowy Praca dla Seniorek i Seniorów organizowany przez Gdański Urząd Pracy. Jego celem jest zachęcenie osób dojrzałych do dalszej aktywności zawodowej i udzielenie im praktycznego wsparcia w poszukiwaniu pracodawcy.

Na czym polega projekt?

Zasady pilotażu są proste. Udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Gdańska, który ukończył 60. rok życia, posiada już prawo do emerytury lub renty i chciałby podjąć zatrudnienie oraz wziąć udział w szkoleniu. Po zakwalifikowaniu się do programu jego uczestnicy otoczeni zostaną wsparciem przez pracowników Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów oddziału Gdańskiego Urzędu Pracy mieszczącego się przy al. Grunwaldzkiej 30/32). Będzie ono polegało zarówno na pomocy w zakresie opracowywania dokumentów aplikacyjnych, jak i przedstawianiu ofert zatrudnienia dostosowanych do indywidualnych predyspozycji oraz możliwości seniorów.

Bonusy dla uczestników

Od samego początku uczestnicy pilotażu będą mogli korzystać z bonusów ułatwiających powrót na rynek pracy. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego zatrudnienia wszyscy seniorzy otrzymają kartę mieszkańca. Będzie ona upoważniać do korzystania z kilkudziesięciu zniżek w sklepach i punktach usługowych na terenie całego Gdańska. Osobom, którym uda się podjąć pracę, najpierw dokonają wyboru szkolenia, a po 90 dniach od rozpoczęcia zatrudnienia, przyznany im zostanie kolejny bonus. Będzie nim możliwość skorzystania z karty podarunkowej o wartości 150 zł, które będzie można przeznaczyć np. na wyjście do kina lub teatru, inne formy rekreacji, inwestycję w zdrowie i urodę. Bonus ten przyznawany będzie seniorom przez cały okres trwania projektu, po każdym przepracowanym przez nich kwartale. Kolejną zachętą jest możliwość skorzystania z dofinansowania kosztów związanych z przejazdem do miejsca pracy środkami gdańskiej komunikacji miejskiej (zarówno tramwajami, jak i autobusami).

Dziesięciu na start

Program oficjalnie zadebiutuje 1 marca 2019 r. o godz. 11:00 w Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Podczas inauguracji pierwszym 10 uczestnikom Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Gdańska wręczy karty mieszkańca i oficjalnie zainauguruje start projektu.

Zgłoszenia do udziału w pilotażu

Seniorzy, którzy chcieliby skorzystać z najnowszego pomysłu Gdańskiego Urzędu Pracy, wciąż mogą zgłaszać swój akces. Zainteresowani proszeni są o bezpośredni kontakt z Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:30-14:30. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.pracadlaseniorow.pl lub pod bezpłatnym numerem infolinii 800-125-155

Łukasz Iwaszkiewicz

Print Friendly, PDF & Email