Gdańsk razem z całym światem w Dniu Chorób Rzadkich

Gdańsk razem z całym światem w Dniu Chorób Rzadkich
Fot. materiały prasowe

Co roku, w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich – #RareDiseaseDay. Na znak solidarności Gdańska z osobami i rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi na zielono, niebiesko i różowo zostaną podświetlone wybrane obiekty w mieście. Akcja ma na celu szerzenie wiedzy o rzadkich chorobach oraz ich wpływie na życie pacjentów i ich bliskich.

Choroby rzadkie to wrodzone schorzenia o przewlekłym i niejednokrotnie ciężkim, postępującym przebiegu zagrażającym życiu. Istnieje ponad 7 000 chorób klasyfikowanych jako rzadkie, a 80% z nich ma podłoże genetyczne. 

W Polsce na choroby rzadkie cierpi ok. 2-3 mln osób. Razem z każdą z tych osób „choruje” także najbliższa rodzina, czyli średnio kolejne 6 mln osób. Łącznie daje to blisko 9 mln osób, czyli prawie 25% polskiego społeczeństwa. Natomiast, gdyby zebrać wszystkich chorych na choroby rzadkie na całym świecie w jedno państwo, byłby to trzeci najludniejszy kraj świata, a z rodzinami nawet pierwszy!

Na zielono, różowo i niebiesko w Gdańsku

Od 2008 roku na całym świecie organizowane są setki inicjatyw w ramach akcji solidarności z chorymi. W tym roku zaplanowano 476 wydarzeń w 95 krajach.

Gdańsk także przyłączył się do akcji, której celem jest budowanie coraz większej świadomości społecznej na tematy chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Z tej okazji, w niedzielę 28 lutego po zmroku będzie można zobaczyć zielono-różowo-niebieskie podświetlenia na obiektach w naszym mieście.

W Gdańsku iluminowane będą:

 1. Fontanna Neptuna – od zmierzchu 28.02
 2. Wiadukt w ciągu ul. Kościuszki – od zmierzchu 28.02
 3. Stadion Gdańsk – trybuny wewnątrz stadionu – 18.00-20.00
 4. Hala Olivia – od zmierzchu 27 i 28.02
 5. Stocznia Cesarska (Budynek Dyrekcji) – 18.00-20.00

Wszystkie ww. obiekty zostały włączone w „global chain of lights” – oficjalny łańcuch światła. Gdańskie obiekty będą świeciły na kolorowo razem z takimi światowymi sławami jak np. Empire State Building w Nowym Jorku.

Pokaż solidarność – dołącz do akcji w social mediach

Aby gdańszczanie i gdańszczanki mogli także przyłączyć się do akcji, powstały specjalnie na tę okazję przygotowane grafiki do wykorzystywania w mediach społecznościowych. Do wyboru są kolorowe infografiki z informacjami o chorobach rzadkich oraz pakiet różnorodnych formatów grafik na facebooka, twittera i instagram. Skorzystaj z nich wyrażając solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami.

Tego dnia wszelką aktywność w mediach społecznościowych warto prowadzić z oznaczeniami Rare Disease Day – hashtagiem #RareDiseaseDay i  oznaczeniem profilu @RareDiseasedDay.

10 powodów, dla których warto wiedzieć więcej, by móc świadomie pomagać innym
 • 1 z 2 zdiagnozowanych osób to dzieci.
 • 2 do 3 milionów osób cierpi w Polsce na choroby rzadkie, a to prawie tak, jakby wszyscy mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi byli chorzy.
 • 3 z 10 dzieci dotkniętych chorobami rzadkimi nie świętuje swoich 5. urodzin.
 • 4-sta milionów osób na świecie cierpi na choroby rzadkie, a to więcej niż populacja USA.
 • 5-dziesiąt miliardów dolarów – tyle wart jest globalny rynek leków sierocych, czyli leków na choroby rzadkie.
 • 6 do 8 % populacji na świecie choruje na choroby rzadkie, a to więcej niż wszystkie osoby chore na AIDS i różnego rodzaju nowotwory.
 • 7 tysięcy chorób rzadkich odkryto jak dotąd i wciąż odkrywane są nowe.
 • 8 lat to średni czas ustalania prawidłowej diagnozy dot. choroby rzadkiej.
 • 9-dziesiąt % chorób rzadkich nie ma zatwierdzonego dedykowanego leczenia.
 • 10 błędnych diagnoz – tyle w skrajnych przypadkach słyszą osoby dotknięte chorobami rzadkimi.
Print Friendly, PDF & Email