Gdańsk: Potrzebna krew. Zapasy wystarczą na kilka dni

Gdańsk: Potrzebna krew. Zapasy wystarczą na kilka dni
Fot. Pixabay

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku dysponuje na dziś 750 jednostkami krwinek czerwonych – te zapasy wystarczą na trzy, cztery dni. – A szpitale ruszyły z wykonywaniem planowych operacji wstrzymanych przez epidemię COVID-19 – mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Gdańsku. – Potrzebujemy krwi, w Centrum można ją oddać w bezpiecznych warunkach.

Apele o oddawanie krwi tradycyjnie już najczęściej pojawiają się latem, bo to czas kiedy jej zapasy – z powodu letnich podróży, ruchu, wypadków – znikają w szybkim tempie. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku widnieje grafika przedstawiająca stan zapotrzebowania na grupy krwi:

  • stan bardzo niski dotyczy grup 0 RhD- AB i RhD-;
  • niski: A RhD+, A RhD-;
  • już niedługo zaczną się zmniejszać zapasy innych grup krwi.

– To lato jest inne niż wszystkie – mówi Anna Jaźwińska-Curyłło. – Ludzie mniej podróżują, nie wyjeżdżają za granice, więc wydawać by się mogło, że mniejszy ruch to mniej wypadków i nagłych zdarzeń. I tak jest, ale jednocześnie szpitale które wstrzymały zabiegi planowe ze względu na lockdown i obostrzenia związane z pandemią, właśnie teraz, kiedy sytuacja się ustabilizowała, zaczęły je wykonywać. A zwykle latem zabiegów było mniej. W tej chwili mamy zapas krwi na trzy do czterech dni.

W naszym regionie działają dwa centra krwiodawstwa, w Gdańsku i Słupsku (plus oddziały w terenie) które łącznie zapewniają składniki krwi dla ponad 40 szpitali w województwie. Dlatego muszą dysponować odpowiednim zapasem dla pacjentów, którzy krwi potrzebują bez względu na epidemię koronawirusa.

Z tego powodu RCKiK pracowało także podczas epidemii, kiedy większość zakładów pracy, instytucji, urzędów musiała się zamknąć. W Centrum codziennie pobiera się krew stosując obecnie – oprócz standardowych – dodatkowe zasady bezpieczeństwa. To maseczki, dezynfekcja, mierzenie temperatury i wypełnianie kwestionariusza zdrowotnego, w którym potencjalny dawca odpowiada na pytania o pobyt za granicą czy kontakt z osobami zakażonymi.

– Granice państw Unii Europejskiej są teoretycznie otwarte – mówi dyrektor Jaźwińska-Curyłło. – Nie ma obowiązku kwarantanny, ale nie przyjmujemy osób, które w ciągu dwóch tygodni były poza granicami Polski, sprawdzamy też w systemie NFZ czy osoba, która się do nas zgłasza nie jest w kwarantannie.

Co, jeśli krew przyjdzie oddać bezobjawowy nosiciel wirusa COVID-19?

– COVID-19 nie przenosi się przez przetoczenia, takie mamy na dziś informacje – mówi dyrektor RCKiK. – Poza tym bezobjawowi nosiciele nie mają wirusa we krwi. A zwykle jak jest duża wiremia (obecność wirusa we krwi) to występują objawy zachorowania na koronawirusa. A krwi od osób z objawami nie pobieramy.

Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 mogą oddać osocze jako ozdrowieńcy po ustąpieniu objawów i minimum czternastu dni od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Mimo pandemii nie odnotowano znacząco mniejszej liczby krwiodawców. W miniony piątek do RCKiK w Gdańsku i oddziałach terenowych zgłosiło się trzysta osób, średnio dziennie przyjmowanych jest 150 osób, czyli jak mówi dyrektor RCKik jest to letnia norma.

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2 RCKiK informuje, że do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które:

  • przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 2 tygodni;
  • są poddane kwarantannie, izolacji domowej przez inspekcję sanitarną;
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2;
  • miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji;
  • mają objawy infekcji dróg oddechowych;
  • mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3 stopnia C.

Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni. Osoby, które spełniają powyższe kryteria proszone są o niezgłaszanie się do placówek celem oddania krwi.

Wszyscy chętni do oddania krwi będą poddawani dodatkowej, wstępnej weryfikacji przed wejściem do RCKiK i OT. Zmienione zostało wejście dla dawców do siedziby RCKiK, trzeba kierować oznaczeniami.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email