Jeśli masz w domu niepotrzebną ciepłą odzież, zwłaszcza męską i w dobrym stanie, możesz ją przekazać dla osób w kryzysie bezdomności w Gdańsku. Jest potrzebna szczególnie osobom korzystającym ze wsparcia „autobusu SOS – pomoc”, który do końca marca br. będzie działał na ulicach miasta.
Tylko w grudniu ub. roku załoga pojazdu w Gdańsku, wydała osobom doświadczającym bezdomności blisko 400 sztuk zimowej odzieży. Potrzebujący, którzy korzystają z mobilnego wsparcia, ze względu na przebywanie w miejscach niemieszkalnych bardzo potrzebują ubrań na zmianę. Przydadzą się zwłaszcza swetry, dresy, polary, kurtki, spodnie i szale. Najbardziej potrzebna jest odzież męska. Nieużywany już ubiór, który zalega w szafach gdańszczanek i gdańszczan, będzie na wagę zdrowia dla tych, którzy doświadczają bezdomności.
– Dzięki współdziałaniu z mieszkankami i mieszkańcami nie tylko udaje się szybko dotrzeć z ofertą wsparcia do osób w kryzysie bezdomności, ale również wspólnie można im skutecznie pomagać – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Zbędną odzież przywieź do Pogotowia Socjalnego
Ubrania dla osób w kryzysie bezdomności prosimy przekazać do Pogotowia Socjalnego przy ul. Srebrniki 9 w Gdańsku, prowadzonego przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” (najlepiej w dni powszednie – odbiór rzeczy możliwy od rana do wieczora). Takie wsparcie przyda się przede wszystkim osobom korzystającym z oferty „autobusu SOS”, trafi też do mieszkańców gdańskich schronisk i noclegowni. Rzeczy są m.in. dezynfekowane, przekazywane odbiorcom z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.
Środki na działanie mobilnego wsparcia w 2022 roku w Gdańsku, zabezpieczył MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie realizuje TWP „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Twoja reakcja jest ważna
MOPR i służby miejskie apelują do gdańszczanek i gdańszczan o uważność i sygnały o osobach w kryzysie bezdomności. Zgłoszenia o potrzebujących należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Każdy sygnał jest sprawdzany, a potrzebujący człowiek otrzymuje ofertę adekwatnej pomocy.