Gdańsk: Pomarańczowy Neptun w geście solidarności z osobami z SM

Gdańsk: Pomarańczowy Neptun w geście solidarności z osobami z SM
Fot Piotr Wittman

W czwartek, 30 maja o zmierzchu fontanna Neptuna zostanie podświetlona na kolor pomarańczowy. Będzie to znak solidarności z osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane (SM). 30 maja przypada Światowy Dzień SM, a pomarańczowy jest kolorem-symbolem tej choroby.

Stwardnienie rozsiane to poważna, nieuleczalna choroba neurologiczna. Układ odpornościowy uszkadza mózg i rdzeń kręgowy. Jeszcze niedawno SM prowadziło u dużej części chorych do poważnej niepełnosprawności. Jednak rokowania bardzo się poprawiły. W przypadku osób zdiagnozowanych na SM w ostatnich latach oraz obecnie znacząco zwiększyła się szansa na to, iż przez wiele lat będą one funkcjonować bez większych ograniczeń. Wszystko dzięki postępowi medycyny i pojawieniu się nowoczesnych leków modyfikujących rozwój choroby. Nie zmienia to jednak faktu, że stwardnienie rozsiane powoduje wiele różnych dolegliwości, odmiennych u poszczególnych osób, dlatego nazywane jest „chorobą o tysiącu twarzy”. Osoby z SM często wymagają wsparcia specjalistów z wielu różnych dziedzin jednocześnie. W Polsce mieszka ok. 50 tys. osób ze zdiagnozowanym SM.

Fundacja StwardnienieRozsiane.Info, inicjator podświetlenia Fontanny Neptuna na pomarańczowo, zaprasza w weekend 1-2 czerwca do swojego stoiska informacyjnego w Strefie Społecznej w ramach Święta Wolności i Solidarności (4czerwca.gdansk.pl).

mat.pras. Fundacji StwardnienieRozsiane.Info

Print Friendly, PDF & Email