Gdańsk pamięta o Dniu Świadomości Autyzmu

Gdańsk pamięta o Dniu Świadomości Autyzmu
Fot. Dominik Paszliński

Na niedzielę, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum. W geście solidarności, co roku na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji.

Celem ustanowionych przez ONZ obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

Zaświecą na niebiesko

Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, na niebiesko oświetlane są ważne budynki i obiekty na całym świecie. W Gdańsku 2 kwietnia podświetlona zostanie Fontanna Neptuna, Europejskie Centrum Solidarności oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej. Przez cały kwiecień, czyli Miesiąc Świadomości Autyzmu, organizowane będą wydarzenia i kampanie, które mają na celu propagowanie wiedzy o autyzmie, budowane wrażliwość społecznej i akceptacja w stosunku do osób z autyzmem, a także zwracanie uwagi na wszelkie przejawy ich dyskryminacji, nadużyć i izolacji.

Porozmawiajmy o spektrum autyzmu

Hasło tegorocznej europejskiej kampanii brzmi: „Budowanie społeczeństwa włączającego dla osób z autyzmem”. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym zaprasza osoby z autyzmem, ich rodziny i przyjaciół, profesjonalistów, którzy pracują z nimi na co dzień, samorządowców, polityków i wszystkich, którzy chcą okazać solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami na spotkanie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Odbędzie się ono w sobotę, 1 kwietnia o godz. 17.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności.

– Już ponad dziesięć lat, czyli od ratyfikacji przez nasz kraj Konwencji ONZ o prawach osób Niepełnosprawnych wiadomo, że społeczeństwo musi być włączające, również dla osób z autyzmem, a państwo powinno respektować i realizować ich prawa – mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. – Jednak w wielu obszarach nie przekłada się to ani na ustawodawstwo, ani na praktykę. Wiadomo, że osoby z autyzmem potrzebują dostosowanego do potrzeb wsparcia przez całe życie, lecz dla wielu z nich jest ono niedostępne albo niewystarczające, zarówno w czasie edukacji, jak i w dorosłości. Wiele z tych osób mogłoby rozwinąć swój potencjał i żyć niezależnie, na miarę swoich możliwości, ale przez brak odpowiedniej pomocy są wykluczone z życia społecznego.

Szczegóły i zapisy na wydarzenie dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Mecz Świadomości Autyzmu

Siatkarze Trefla Gdańsk w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 18.00 podejmą w ERGO ARENIE Projekt Warszawa. Prezentacja przedmeczowa drużyn odbędzie się w asyście eskorty dziecięcej, którą tworzyć będą podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Nowym Porcie. Właśnie tę placówkę siatkarze odwiedzili przed świętami Bożego Narodzenia, wcielając się w rolę Świętych Mikołajów, a teraz dzieci z autyzmem zobaczą ERGO ARENĘ i będą towarzyszyć zawodnikom podczas wyjścia na boisko. Cała prezentacja odbędzie się także przy niebieskim świetle, a dzieci będą mieć na sobie koszulki Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Przedstawiciele Stowarzyszenia także będą obecni w niedzielę w hali i opowiedzą kibicom Trefla o autyzmie. Ponadto w przerwie po drugim secie meczu odbędzie się licytacja trzech wyjątkowych obrazów, które siatkarze otrzymali podczas grudniowej wizyty w Ośrodku w Nowym Porcie. Są to prace przygotowane przez dzieci ze spektrum, dwie z nich to malunki, a trzecią stanowią ułożone i oprawione puzzle. Cały dochód z licytacji wesprze Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.

Szczegóły dotyczące niedzielnego meczu dostępne są na stronie Trefla Gdańsk.

Print Friendly, PDF & Email