Gdańsk: Ostatnie wolne miejsca na festiwal "Kultura w bliskości"

Gdańsk: Ostatnie wolne miejsca na festiwal "Kultura w bliskości"
Mat. nadesłane

Salon poezji Anny Dymnej, pokaz malarstwa na żywo, warsztaty i debaty. To niektóre z wydarzeń przygotowanych w ramach rozpoczynającego się dziś festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Misją Festiwalu „Kultura w bliskości” jest promowanie idei kultury inkluzywnej, czyli społeczności włączającej. Podczas festiwalu uwaga skierowana zostanie na idee otwartości, kulturowej dostępności, sprawiedliwości społecznej, krzywdzących stereotypów czy pokonywaniu uprzedzeń. Wraz z profesjonalnymi organizacjami wspierającymi, specjalistami humanistycznych dziedzin t.j językoznawcami, arte-terapeutami, psychologami, artystami stworzona zostanie platforma wymiany praktyk, by móc uczyć i poznawać SIEBIE nawzajem, tworzyć wysokie jakości aktywnego uczestnictwa w kulturze, poznawać oraz łączyć potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Uczestnicy zmierzą się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, by rzeczywistość, którą tworzą, miała jeszcze bardziej przyjazny, pełen wsparcia i empatii charakter.

Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Udział zapewni dokonanie zapisu wraz z obowiązkowym zapoznaniem się z regulaminem dostępnym na stronie www.wyspaskarbow.gak.gda.pl. Zapisy: tel: 58 323 91 15, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl

Program festiwalu

Piątek, 27 maja:

 • 18.00 – SALON POEZJI ANNY DYMNEJ
  Krakowski Salon Poezji to kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK / Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp na zapisy.

Sobota, 28 maja:

 • 13.00-14.30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
  Spotkanie z książką „Płomyczek uczy się ziać ogniem” warsztaty literackie + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)!
  Prowadzenie – Lidia Ławicka, kierownik Biblioteki na Wyspie i Mirella Makurat, WiMBP
  Miejsce: Ogród. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
 • 13.00-15.00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
  Debata z udziałem gości: Katarzyny Cimoch (Fundacja Kulawa Warszawa), Wilhelminy Grych (założycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Katarzyny Świeczkowskiej (wiceprzewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku PSONI). Gość Specjalny – ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”).
  Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
  Miejsce: Wyspa Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.
 • 15:00-16:00 POKAZ MALARSTWA NA ŻYWO
  Spotkanie z artystami: Stanisławem Kmiecikiem i Walerym Siejtbatałowem połączone z pokazem malarstwa stopami i ustami.
  Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy
 • 16:00 „WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY” / wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w gdańsku.
  Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariusz.
 • 17.00 – DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart „Cyrkowcy” – prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
 • 18.00. REMONT POMP / koncert
  Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej, grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
  Miejsce: Drogowiec. Dostępność – dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
 • 19.00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
  Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja na żywo + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

Niedziela, 29 maja:

 • 12.00-14.00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO – DEBATA
  Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej – Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingiwistyki.
  Prowadzenie – Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
  Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
  Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
 • 14.00 DOŚWIADCZANIE SMAKU – DEGUSTACJA W CIEMNO
  „Doświadczanie Smaku” to atrakcja, która uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuj…a rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
  Prowadzenie – Janusz Arrasz, promotor zdrowia
  Miejsce: Ogród. Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
 • 15.30-17.00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) – WYKŁAD
  W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji.
  Prowadzenie wykładu – Katarzyna Polachowska – Właścicielka Warsztatowni „Efekt Motyla”. Coach, terapeutka, psychopedagog, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.
  Miejsce: Galeria. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
 • 17.00 NA OSTATNI GUZIK – ceramiczne warsztaty artystyczne
  Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu „Kultura w bliskości” guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
  Prowadzenie – Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie „Make me!”. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.
  Miejsce: Ogród. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.
 • 17.00 – 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII / Warsztaty
  W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami – seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne – jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.
  Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy. Koszt 15 zł (płatne na miejscu).
  Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
 • 19.00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
  Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
  Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + audiodeskrypcja na żywo (wolontariusze). Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
Print Friendly, PDF & Email