Gdańsk: Osowa. Trwa budowa nowej szkoły. Będzie gotowa już za miesiąc?

Gdańsk: Osowa. Trwa budowa nowej szkoły. Będzie gotowa już za miesiąc?
Fot. Pixabay

Inwestycja powinna być gotowa już za około miesiąc. Obecnie na budowie trwają prace wykończeniowe nowego budynku szkolnego. Powstaje on w technologii modułowej, z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych. Od września br. uczęszczać będą tu uczniowie klas 0-III.

Gmach filii Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Wodnika

Rosnąca wciąż liczba mieszkańców Osowej, w tym najmłodszych gdańszczan, sprawiła, że dotychczasowy budynek ZSO nr 2 stał się zbyt ciasny dla uczniów. Dlatego podjęto przed kilku laty decyzję o jego rozbudowie. Filia tej szkoły będzie jednak osobnym budynkiem, który powstaje na sąsiedniej działce.

Nowy, jednokondygnacyjny obiekt składa się z trzech skrzydeł. Skrzydło północne przeznaczone zostanie dla najmłodszych uczniów – znajdą się tu „zerówki”. W tej części będą również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnym segmencie zaplanowano pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz aulę. W środkowej części znajdzie się również przestronna świetlica. Natomiast w skrzydle południowym umieszczona zostanie biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W całym budynku powstaje w sumie 16 sal lekcyjnych. Każdy z segmentów będzie miał osobne toalety i łazienki.

Bezpośrednio przy budynku wyznaczono miejsca postojowe oraz parking rowerowy dla 60 jednośladów. Teren wokół szkoły zostanie atrakcyjnie zagospodarowany. Powstaną place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i tzw. zieloną klasą. Przestrzeń ta zostanie także oświetlona.

Koszt realizacji inwestycji wynosi blisko 22 mln zł. Wykonawcą prac budowlanych jest firma Ekoinbud z Gdańska.

Co dzieje się na placu budowy przy ul. Wodnika?

– Obecnie trwają już prace wykończeniowe budynku. W pomieszczeniach układana jest glazura i terakota, malowane ściany i wykonywane wygłuszenie sufitów – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Dobiega natomiast końca wykonywanie elewacji obiektu. Trwa zagospodarowanie terenu zewnętrznego.

Budynek ZSO nr 2 powstaje w formule modułowej, z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych. Jednym z wyróżników tej technologii jest jej szybkość w realizacji inwestycji – efekty prac budowlanych widoczne są bardzo szybko. Co ważne, gotowe budynki tego typu są energooszczędne – zużywają o 60 proc. mniej energii.

Nowy budynek szkolny powstaje zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Już w styczniu br. kończono roboty konstrukcyjne, czyli montaż prefabrykowanych elementów ściennych oraz stropodachu. Równocześnie montowano stolarkę okienną i rozpoczęto roboty instalacyjne wewnątrz obiektu.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2022 r., a zakończyć się powinny w maju br. Po zakończeniu prac rozpoczną się odbiory oraz procedury administracyjne umożliwiające użytkowanie szkoły. We wrześniu 2023 roku w nowym budynku osowskiej szkoły powinien zadzwonić pierwszy dzwonek.

Nowa szkoła dla uczniów klas 0-III

Filia szkoły powstaje w sąsiedztwie istniejącego gmachu ZSO nr 2, po przeciwnej stronie istniejących boisk szkolnych. Uczęszczać będą do niej uczennice i uczniowie klas 0-III.

oprac. KG
Print Friendly, PDF & Email