Gdańsk: Nocne Podglądanie Wszechświata w Hevelianum. Noc spadających gwiazd już dziś

Gdańsk: Nocne Podglądanie Wszechświata w Hevelianum. Noc spadających gwiazd już dziś
Fot. Wojtek Jakubowski/fotokombinat/KFP

Wspólne spoglądanie w niebo to część obchodów 10. edycji konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Nocne Podglądanie Wszechświata, jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Górze Gradowej, rozpocznie się w piątek, 12 sierpnia o godz. 20. Warto wziąć ze sobą sprzęt obserwacyjny, koc i spray na komary.

W tym roku Hevelianum świętuje 10 edycję międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Z tej okazji odbywają się rozmaite atrakcje związane z obserwacją Wszechświata. W program obchodów włączono także Nocne Podglądanie Wszechświata, czyli jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń na Górze Gradowej.

– Perseidy, które również są nazywane łzami św. Wawrzyńca można podziwiać na naszym niebie co roku od lipca do września tłumaczy Magdalena Maszewska, astronomka Hevelianum i koordynatorka merytoryczna wydarzenia. – Apogeum tego wspaniałego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Z myślą o miłośnikach i miłośniczkach obserwacji nocnego nieba oraz wszystkiego, co wyjątkowe we Wszechświecie, przygotowaliśmy kolejną edycję wydarzenia „Nocne Podglądanie Wszechświata”.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia, więc można je obserwować też wcześniej, ale maksimum roju – i wtedy mówimy o „deszczu” Perseidów – obserwujemy pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Jakie atrakcje czekają w Hevelianum?

Już od godz. 20 na Górze Gradowej na dorosłych i dzieci czekać będą astrowarsztaty, pokazy w mobilnym planetarium czy wystawa astrofotografii „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Podczas wspólnych nocnych obserwacji nieba, będzie można wsłuchać się w gwiezdne opowieści astronomów, poznać niesamowite historie związane z astrofotografią i posłuchać koncertu inspirowanego dźwiękami kosmosu w wykonaniu zespołu Voices of the Cosmos. Wydarzenie zwieńczone będzie artystycznym pokazem Fireshow Fantasy pod rozgwieżdżonym niebem w wykonaniu artystów teatru tancerzy ognia Arta Foc.

W jaki sposób można jeszcze oglądać niebo?

– To jednak nie wszystko, zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, gdzie przy pomocy interaktywnej mapy nieba można oglądać odległe zakątki Drogi Mlecznej czy podziwiać fotografie nagrodzone w konkursie AstroCamera, a już niebawem pojawi się tam wyjątkowy Poradnik astrofotograficzny – zaprasza Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka Hevelianum.

Obserwacje nieba będą odbywać się na Niskim Czole Kurkowym i na Wysokim Skrzydle Kurkowym od godz. 22.00. Aby miło i wygodnie spędzić ten wieczór, warto zabrać własny sprzęt obserwacyjny, koc i spray na komary.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Hevelianum.

Print Friendly, PDF & Email