Gdańsk: Najwyższy czas - fioletowa iluminacja w Światowym Dniu Raka Trzustki

Gdańsk: Najwyższy czas - fioletowa iluminacja w Światowym Dniu Raka Trzustki
Fot. pixabay.com

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich nowotworów. W Polsce statystycznie około 10 osób dowiaduje się każdego dnia o tej trudnej diagnozie. By pomóc w walce z tą chorobą należy poświecić jej więcej uwagi. Dlatego Gdańsk przyłączył się do obchodzonego w listopadzie Światowego Miesiąca Świadomości Raka Trzustki, mającego swoją kulminację 19 listopada. Aby zwrócić uwagę na problem włączymy fioletową iluminację wiaduktu przy ulicy Kościuszki.

Iluminacja zostanie włączona w środę 18 listopada wieczorem i będzie świecić do piątkowego poranka 20 listopada.

Okolicznościowa iluminacja ma zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska na pilną potrzebę wcześniejszej diagnozy w walce z tym groźnym przeciwnikiem. Niestety nadal medycyna nie dysponuje skutecznym badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia raka trzustki. Dlatego tak ważna jest świadomość sygnałów ostrzegawczych i szybka reakcja na niepokojące symptomy. Należy pamiętać, że nawet w najbardziej śmiertelnym nowotworze, jakim jest rak trzustki, możliwe są wieloletnie przeżycia chorych, jeśli zostanie on wcześnie wykryty i będzie odpowiednio leczony. Zwiększenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów raka trzustki ma więc ogromne znaczenie.

Światowy Dzień Raka Trzustki przypada na każdy trzeci czwartek listopada. Z tej okazji na całym świecie obiekty w przestrzeni publicznej zostają podświetlone na fioletowo. Takie iluminacje można zobaczyć na przykład w Australii, Nowej Zelandii, USA, Anglii, Szkocji, Włoszech czy na Węgrzech.

Inicjatywę Światowej Koalicji Raka Trzustki wspiera blisko 100 organizacji z 35 krajów. Kampania realizowana jest w Polsce przez Fundację EuropaColon Polska, która odpowiada za zwiększenie świadomości na temat nowotworów układu pokarmowego. Przewodnie hasło tegorocznej kampanii to: Najwyższy czas, co jednoznacznie podkreśla rolę czasu w diagnozie raka trzustki.

Magdalena Kiljan
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Print Friendly, PDF & Email