Gdańsk: Nagrody za samospis przekazane dalej

Gdańsk: Nagrody za samospis przekazane dalej
Fot. Dominik Paszliński

10 laptopów oraz 6 tabletów zostało przekazanych do Gdańskich Domów dla Dzieci i Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. Są to nagrody, które zostały przyznane Gdańskowi za zdobycie 1. miejsca w województwie pomorskim w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz za promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020.

W środę, 3 sierpnia sprzęt elektroniczny został przekazany Iwonie Poniatowskiej-Olejniczak, dyrektorce Gdańskich Domów dla Dzieci oraz Krzysztofowi Bajdanowi, dyrektorowi Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego.

– Jesteśmy najbardziej cyfrową gminą w województwie pomorskim! Gratuluję gdańszczankom i gdańszczanom, to nagroda dla Was. Wygrana cieszy podwójnie, bo świadczy o tym, że działamy skutecznie i mamy wyjątkowo aktywnych cyfrowo mieszkańców. Dziękujemy za to wyróżnienie – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Laptopy i tablety przekazujemy teraz do Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego oraz do Gdańskich Domów dla Dzieci. Jestem przekonana, że sprzęt ucieszy podopiecznych i będzie im dobrze służył.

W Konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 gmina miejska Gdańsk zajęła 1. miejsce w województwie pomorskim i otrzymała nagrodę główną Prezesa GUS. Celem konkursu było włączenie gmin do aktywnego promowania idei samospisu internetowego. Nagrodą było przekazanie Gdańskowi 11 laptopów i urządzenia wielofunkcyjnego. W maju Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska odebrała wyróżnienie z rąk Jerzego Auksztola, dyrektora Urzędu Statystycznego w Gdańsku. 

W 2021 roku Urząd Miejski w Gdańsku otrzymał także nagrodę specjalną za największe zaangażowanie we współpracę z urzędem statystycznym w promocji Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Wówczas przekazanych zostało 7 tabletów, które były nagrodą za to wyróżnienie.

W sumie do gdańskich placówek przekazanych zostało 10 laptopów oraz 6 tabletów. Sprzęt trafi teraz do pięciu oddziałów Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego oraz 6 placówek Gdańskich Domów dla Dzieci.  

– Dziękujemy za przekazanie nam tego sprzętu, który obecnie jest potrzebny, bo okres pandemii wzmagał niestety zapotrzebowanie na tego typu sprzęty, więc bardzo dziękuję w imieniu moich wychowanków – mówi Iwona Poniatowska-Olejniczak, dyrektor Gdańskich Domów dla Dzieci.

– Ja również przyłączę się do podziękowań. Jest to niezmiernie miły gest. W tej chwili borykamy się z pewnymi problemami, jeżeli chodzi o zakup takich sprzętów, dlatego przekazane nam dziś urządzenia z pewnością zostaną dobrze wykorzystane – dodaje Krzysztof Bajdan, dyrektor Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego.

Nagrody dla gmin promujących samospis   

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku realizowany był Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma ogromny wpływ na szybkość opracowywania danych.   

Podstawową formą gromadzenia informacji w tej odsłonie spisu powszechnego był samospis w formule online. Można było go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl. Formularze dostępne były w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. W trakcie trwania spisu, od 15 lipca do 30 września 2021 roku, ogłoszono konkurs, którego celem było włączenie gmin do aktywnego propagowania idei samospisu jako prostej i bezpiecznej metody wypełnienia obowiązku spisowego. Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań właśnie został rozstrzygnięty. Poznaliśmy laureatów wyłonionych spośród ponad 700 gmin! Nagrodzone zostały gminy, które najaktywniej zaangażowały się w promowanie idei samospisu oraz przyczyniły się do zwiększania świadomości obywateli o obowiązku spisowym. Zwycięzcom konkursu, łącznie 96 gminom z całej Polski, zostały przyznane nagrody główne oraz nagrody dodatkowe w postaci sprzętu elektronicznego. Zwycięzców ustalono na podstawie wskaźnika, który jest stosunkiem osób, które spisały się metodą samospisu internetowego, do ogólnej liczby osób zobowiązanych do spisania się na terenie danej gminy.  

Najbardziej cyfrową gminą Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie pomorskim został Gdańsk. Na kolejnych miejscach, uplasowały się m.in. gmina wiejska – Pruszcz Gdański oraz Gdynia.

Print Friendly, PDF & Email