Gdańsk: Jak zapobiegać dyskryminacji i wykluczeniu osób starszych?

Gdańsk: Jak zapobiegać dyskryminacji i wykluczeniu osób starszych?
Fot. pixabay.com

We wtorek, 15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Został on ustanowiony w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych i Światowej Organizacji Zdrowia. Z tej okazji przygotowane zostały wydarzenia skierowane do seniorów. 

Z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych, dla seniorów, ale także dla wszystkich zainteresowanych, odbędzie się spotkanie online z Moniką Chabior, zastępczynią prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Wywiad, w którego trakcie zostanie poruszony aktualny i ważny temat: „Godność seniora – jak zapobiec dyskryminacji i wykluczeniu osób starszych?” rozpocznie się we wtorek, 15 czerwca o godz. 13.30. 

Organizatorem rozmowy jest Gdańska Akademia Seniora wraz z Fundacją WIEM I UMIEM. Będzie ona transmitowana na profilu facebookowym Osowscy Seniorzy.

Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Od czerwca, dojrzali gdańszczanie znów mogą korzystać ze wszystkich usług oferowanych im przez punkt, który wznowił swoją działalność po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19. Najważniejszą ofertą ponownie jest pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe. Na seniorów czeka blisko 100 propozycji zatrudnienia, zarówno w pełnym, jak i częściowym wymiarze czasu pracy. Wszystkie dedykowane są osobom dojrzałym, a więc uwzględniają specyficzne potrzeby, oczekiwania oraz przede wszystkim możliwości osób starszych.

Szczegółowe informacje o działalności Centrum Pracy Seniorek i Seniorów można znaleźć na stronie Centrum Pracy Seniorów i Seniorów lub dzwoniąc pod numer (58) 500-56-36/34.

Gdańsk dla seniorów

Od 2017 dostępny jest gdański informator dla seniorów. Najnowsza wersja została opublikowana na początku 2021 roku. Został on uzupełniony o nowe tematy m.in. informację o Budżecie Obywatelskim, ściągę dotyczącą segregacji śmieci, kontakty do Urzędu Miejskiego w Gdańsku ułatwiające załatwianie spraw czy informacje dla opiekunów rodzinnych. Ułatwieniem są działy dotyczące aktywności, edukacji, zdrowia i profilaktyki oraz pomocy i wsparcia. Informator zawiera również tzw. niezbędnik, czyli ważne dane kontaktowe oraz dostępne ulgi i zniżki.

Informator dostępny jest dla każdego zainteresowanego w wersji online dostępnej w internecie.  

Więcej szczegółów dotyczących działań podejmowanych w mieście dla osób starszych dostępne są na Portalu Miasta Gdańska w zakładce Seniorzy.

Seniorze, nie daj się oszukać!

W ramach realizacji Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, od 14 do 18 czerwca organizowany jest Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Każdego dnia o godzinie 13.00 na Portalu Miasta Gdańska publikowana będzie rozmowa pomocowo-edukacyjna. 15 czerwca tematem wywiadu będzie: Bezpieczeństwo Seniorów. Udział w niej wezmą: Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów, Tomasz Nowak, prawnik SAS oraz st. asp. Ewelina Stankiewicz, Asystent Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsk.

Poruszone zostaną m.in. kwestie niebezpieczeństwach, które czekają na seniorów, przeciwdziałania oszustwom metodom „na wnuczka” czy „na policjanta”, roli społeczeństwa w zapewnieniu bezpieczeństwa mentalnego oraz jak wspierać osoby starsze, aby ich nie stygmatyzować. 

Z powodu pandemii, podobnie jak w zeszłym roku, nie odbędzie się Piknik i Parada Seniorów, które są stałym elementem kalendarza wydarzeń dla seniorów w Gdańsku. Celem tego wydarzenia było wspieranie uczestnictwa seniorów i seniorek w życiu społecznym i publicznym, przełamywanie stereotypów osób starszych jako osób nieaktywnych społecznie, a także promocja Gdańskich Klubów Seniora oraz integracja środowiska seniorów.

Print Friendly, PDF & Email