Gdańsk: Jak wychowywać dzieci i nastolatki do spełniania marzeń? Warsztaty dla rodziców

Gdańsk: Jak wychowywać dzieci i nastolatki do spełniania marzeń? Warsztaty dla rodziców
Fot. Alena Darmel/Pexels

W dwa styczniowe wieczory (10 i 19 stycznia) w Europejskim Centrum Solidarności zaplanowano warsztaty dla rodziców. Psycholożka Aleksandra Musielak odpowie m. in. na pytania, jak wspierać i motywować dziecko w jego pasjach i czy dobrze jest chronić dziecko przed jego własnymi rozczarowaniami?

Na warsztaty trzeba się zapisać, koszt 15 zł.

Jak wychowywać dzieci i nastolatki do spełniania marzeń?

Twoje dziecko chce uczestniczyć we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych, a ty nie wiesz, jak jednocześnie nie osłabiać jego entuzjazmu, ale i rozsądnie realizować jego pasje. A może wręcz przeciwnie – twojego dziecka nic nie interesuje poza grami online i niechętnie opuszcza swój pokój. Warsztaty dla rodziców dzieci (4–10 lat) i nastolatków mają pomóc odpowiedzieć na pytanie: Jak wychowywać dzieci i młodzież do spełniania marzeń?

Dlaczego marzenia są ważne?

Psychologowie nie mają wątpliwości. Rodzice powinni tak wychowywać dziecko, aby doceniało rolę swoich marzeń. Dlaczego? Zachęcanie dziecka do podążania za marzeniami pozwoli mu zbudować poczucie własnej wartości, zdobyć podstawy wiedzy o sobie i swoich możliwościach. A te potrzebne będą w dorosłym życiu, aby żyć odważnie, z pasją i otwartością na przygodę. Pasje dziecka są wskazówkami, których nie powinniśmy lekceważyć, bo mogą być cennym kierunkowskazem w wyborze drogi zawodowej czy sposobów relaksu.

W dzieciństwie wszystko jest możliwe

– Niemal każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie marzył… Zostanę strażakiem lub weterynarzem, będę malarką, a może odkryję szczepionkę na najstraszniejsze choroby… Wtedy wydawało się, że wszystko jest możliwe – mówi prowadząca warsztaty Aleksandra Musielak, psycholożka, pasjonatka od lat pracująca z dziećmi i nastolatkami, pomysłodawczyni Gdańskiego Forum Edukacyjnego. – Teraz, w dorosłym życiu już wiemy, że niestety nie wszystkie pragnienia się spełniają. Marzenia jednak są bardzo ważną częścią życia każdego człowieka: motorem do działania, źródłem satysfakcji, radości i szczęścia. Dziecko od najmłodszych lat potrzebuje mądrego wsparcia, aby marzyć, realizować marzenia i nie tracić nadziei, gdy zdarzy się porażka.

Pytania rodziców

Pytania się mnożą: Jak wspierać i motywować dziecko w jego pasjach? Za którymi z nich podążać, a kiedy powiedzieć „dość”, nie gasząc dziecięcego entuzjazmu? Czy dobrze jest chronić dziecko przed jego własnymi rozczarowaniami?

A gdy dziecko osiąga wiek nastoletni, pojawiają się kolejne wątpliwości: W jaki sposób mądrze wspierać nastoletnie dziecko w realizacji jego marzeń i dostosowywać oczekiwania do osiągnięcia zakładanych przez niego celów? Jak motywować, gdy straci wiarę w możliwość zrealizowania pragnienia? Jaką obrać ścieżkę rozwoju i na których umiejętnościach się skupić?

Na te i inne pytania wspólnie będą szukać odpowiedzi uczestnicy kameralnych warsztatów. Bilet kosztuje 15 złotych, liczba miejsc ograniczona.

Jak wychowywać dzieci do spełniania marzeń?
Mat. prasowe
  • 10 stycznia 2023, wtorek, godz. 19.00
  • Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
  • Informacje i bilety

***

Jak wychowywać nastolatki do spełniania marzeń?
Mat. prasowe
  • 19 stycznia 2023, czwartek, godz. 19.00
  • Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
  • Informacje i bilety
Print Friendly, PDF & Email