Autobus SOS, który od wtorku (29 listopada) kursuje po Gdańsku i Sopocie zatrzymuje się na czterech przystankach. Na każdym osoby potrzebujące mogą liczyć na ciepły posiłek i ogrzanie się, na rozmowę z pracownikiem socjalnym i wsparcie ratownika medycznego. To mobilne centrum pomocy w ciężkim jesienno – zimowym czasie można wesprzeć przynosząc ciepłą odzież.
Autobus SOS łączy Gdańsk i Sopot
We wtorkowy wieczór (29 listopada), kiedy autobus SOS wyruszył w swoją pierwszą trasę w jesienno – zimowym sezonie 2022/23, panowało przenikliwe zimno. Na przystanek autobusowy przy SKM Przymorze po ciepłą zupę serwowaną z pokładu pojazdu (plus kromka chleba) przyszło ok. 20 osób, głównie mężczyzn, przeważnie raczej młodych, choć trudno było poznać wiek po zarośniętych często twarzach.
A to tylko jeden z czterech codziennych przystanków autobusu oklejonego plakatami z nazwą akcji, który pierwszy postój odbył już wcześniej w Sopocie, a po Przymorzu dotrze jeszcze do Wrzeszcza i Śródmieścia.
Zupa, odzież, pomoc, noclegownia
Gęsta zupa każdego dnia gotowana jest w kuchni gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Nowym Porcie. Codziennie każdy, kto będzie głodny, otrzyma w autobusie ciepły posiłek, z możliwością zabrania drugiej porcji do słoika, na później. Do pojazdu można wsiąść podczas ponad trwającego ok. 40 minut postoju na przystanku, wypocząć i ogrzać się, a także zaopatrzyć w czystą, ciepłą odzież, czy bieliznę. Na chętnych do rozmowy czeka pracownik socjalny. Jest także ratownik medyczny, z którym można się podzielić zdrowotnymi bolączkami (na miejscu opatruje też drobne rany), w cięższych przypadkach – wysyła na SOR, w skrajnych sytuacjach wzywa pogotowie.
Ostatni przystanek każdej nocy to noclegownia Towarzystwa na Dolnym Mieście przy ul. Mostowej, do której każdy kto wyrazi chęć, może dojechać Autobusem SOS, by w niej przenocować. Możliwość ta dostępna jest także dla osób pod wpływem alkoholu, jeśli tylko badanie na pokładzie autobusu nie wykaże stężenia wyższego niż półtora promila. Jeśli będzie wyższe – taka osoba może liczyć na miejsce w pogotowiu socjalnym przy Srebrnikach, dokąd zabiorą go wezwane przez obsługę autobusu służby.
Świątek, piątek – systemowa pomoc w Autobusie SOS
Święta, sylwester czy Nowy Rok – nie będą wyjątkiem w rozkładzie Autobusu SOS, będzie kursował, jak każdy inny dzień. Poza tym, że w Wigilię oprócz zupy będą jeszcze uszka lub pierogi oraz dodatkowe paczki żywnościowe dostarczone przez Duszpasterstwo Akademickie Górka.
– Ważne jest dla nas, żeby być w przestrzeni publicznej, kierować pomoc na tym “najniższym progu” – mówi Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska do spraw społecznych i równego traktowania. – Mamy w Gdańsku streetworkerów socjalnych, streetworkerów psychologów i streetworkerów psychiatrów, których celem jest dotarcie do osób żyjących w przestrzeniach niemieszkalnych. Jedną z takich usług jest także Autobus SOS, który jest systemową pomocą, co jest bardzo ważne, ponieważ jeździ codziennie, a przez to pozwala nawiązać relacje i monitorować kolejne grupy osób w potrzebie. Dziś przyszło ich więcej niż się spodziewaliśmy. Podejrzewam, że wśród osób, które tu widzimy są zarówno osoby w kryzysie bezdomności, ale też doświadczające szczególnych trudności, biedy, innych problemów. Dzięki działalności Autobusu będziemy więcej wiedzieli o środowiskach osób w kryzysie. Jest to więc z jednej strony mobilny zestaw wsparcia, a z drugiej – narzędzie diagnostyki.
Początek wyjścia z bezdomności w Autobusie SOS
Mówi Wojciech Bystry prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i Koła Gdańskiego Towarzystwa, które od początku zaangażowane jest w autobusowy projekt, oferując pomoc jego “pasażerom” w pokonaniu kryzysu bezdomności w swoich placówkach – Znam osoby, których droga do wychodzenia z bezdomności rozpoczęła się właśnie w tym autobusie, a dziś już są samodzielne. Pracownik socjalny jest tu, by pokazywać chętnym drogę powrotu. Ale to trwa. Musimy trafić z rozmową we właściwy moment. Bo można komuś mówić przez trzy lata, a dopiero w czwartym nadejdzie ta chwila, gdy on naprawdę usłyszy i powie: “chcę, idę dalej”. W Gdańsku mamy tak różnorodne rozwiązania w zakresie wsparcia mieszkaniowego dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności, że jeśli tylko ktoś będzie chciał, ma dużą szansę na samodzielność.
Statystyki Autobusu SOS
Ile osób korzysta codziennie ze wsparcia udzielanego w Autobusie SOS?
– Średnia to około 60 każdego dnia na trasie, ale bywa, że przychodzi i sto osób – odpowiada Sławomir Kunkel, koordynator autobusu SOS z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących Przystań (także od początku w projekcie). – Nie zdarzyło się, by zabrakło zupy. Mamy zawsze dwa wielkie gary. W najgorszym wypadku, kiedy widzimy wyjątkowe oblężenie, staramy się ograniczyć dokładki, albo wydawanie dodatkowej porcji na wynos.
W sezonie 2021/22 z pomocy udzielanej przez zespół Autobusu SOS skorzystało 6,6 tys. osób, którym wydano 15,6 tys. posiłków.
Radny sprowadził Autobus SOS do Gdańska
Przemysław Ryś, miejski radny (KO, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska) jest osobą, która zainicjowała działanie Autobusu SOS.
– Usłyszałem kiedyś o prywatnym autobusie wspierającym osoby bezdomne w zimie, działał bodajże w Poznaniu. Przekonałem śp. prezydenta Pawła Adamowicza, by podobną inicjatywę wprowadzić w Gdańsku. Na początku wiele osób było sceptycznych, szybko okazało się, że pomysł się sprawdził. Niestety, ludzi przychodzi coraz więcej, nie tylko osób bezdomnych. Obawiam się, że takich, którym po opłaceniu rosnących rachunków i wykupieniu lekarstw zabraknie pieniędzy na jedzenie będzie coraz więcej…
Rozkład Jazdy Autobusu SOS
- o godz. 19.15 przystanek Sopot – przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent
- ok. godz. 20.15 pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu
- ok. godz. 21.15 parking między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
- ok. godz. 22.15 zatoka autobusowa przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.
Zbiórka ciepłej odzieży na potrzeby odwiedzających Autobus SOS
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działalność Autobusu – bardzo potrzebne są ciepłe ubrania tj. spodnie, bluzy, kurtki oraz nowa bielizna. Można je dostarczać w trakcie kursowania autobusu, ale wygodniejszą formą będzie przyniesienie odzieży do Pogotowia Socjalnego przy ul. Srebrniki 9, gdzie można przyjść o każdej porze dnia.
Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat – organizatorzy Autobusu proszą o odzież z wymienionego powyżej asortymentu – garnitury naprawdę się nie przydadzą.