Gdańsk: Fontanna Neptuna rozbłyśnie dla wcześniaków

Gdańsk: Fontanna Neptuna rozbłyśnie dla wcześniaków
Fot. Grzegorz Mehring

17 listopada na całym świecie to Dzień Wcześniaka. Z inicjatywy personelu Kliniki Neonatologii UCK  w Gdańsku ta data upamiętniana jest od 2014 roku. Celem działań jest zwrócenie uwagi na problem wcześniactwa i jego następstw, ale również uhonorowanie wygranej walki o życie. Z tej okazji fontanna Neptuna rozświetli się na fioletowo.

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. Oznacza to, iż urodziło się przed 37. tygodniem ciąży. Wiele z nich boryka się z przeróżnymi problemami spowodowanymi zbyt szybkim ukończeniem życia płodowego. W tej niezwykle ciężkiej drodze towarzyszymy im personel Kliniki Neonatologii. Personel, który robi wszystko, co może, aby zapewnić jak najlepszy start najmniejszym pacjentom. Dzieci te wymagają opieki wielu specjalistów, wyjątkowej pielęgnacji oraz nieskończonych pokładów miłości i nadziei ze strony rodziców. Walka o ich zdrowie może trwać latami, jednak wola życia u takich dzieci jest ogromna. Współczesna medycyna jest w stanie zapewnić im opieką na najwyższym poziomie.

W poprzednich latach obchody Dnia Wcześniaka odbywały się na terenie placu zabaw Loopy’s World. Niestety, z uwagi na pandemię, od dwóch lat wydarzenie to nie może się odbyć. W tym roku, położne i pielęgniarki z Kliniki Neonatologii UCK także chciałyby pokazać swoim małym pacjentom, iż wciąż są w ich pamięci. Stąd inicjatywa podświetlenia na fioletowo gdańskiego obiektu.

Fioletowe iluminacje budynków

Tradycja podświetlania charakterystycznych budynków na fioletowo w dniu 17 listopada, znana jest na całym świecie. Barwę tą przybrał już Empire State Building, wodospad Niagara czy zamek Kopciuszka w Disneylandzie na Florydzie. Wiele miast Polski przyłączyło się do takiej formy uczczenia tego dnia. W Gdańsku na fioletowo rozbłyśnie fontanna Neptuna.

Światowy Dzień Wcześniaka – Gdańsk – na facebooku

Print Friendly, PDF & Email