Gdańsk: ECS zaprasza od 11 lutego

Gdańsk: ECS zaprasza od 11 lutego
Fot. gdansk.pl

W czwartek, 11 lutego Europejskie Centrum Solidarności ponownie otworzy się dla odwiedzających. Zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie, a jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. ECS będzie otwarte cztery dni w tygodniu, od czwartku do niedzieli.

Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście – m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd. – pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku. Audioprzewodnik po każdym użyciu poddawany jest dezynfekcji. Wewnątrz ECS konieczne jest zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu, a przy wejściu do budynku i wewnątrz znajdują się punkty dezynfekcji dłoni.

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową – SIERPIEŃ ’80. BEZ STRACHU, ALE Z ROZWAGĄ oraz obejrzeć panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu. Otwarty będzie sklep muzealny, a kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos. Kierowcy mogą korzystać z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), a kupując bilet wstępu, uzyskuje się 4 godziny parkowania gratis.

Wyłączone z użytkowania pozostają: Wydział Zabaw, biblioteka, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE i restauracja.

– Niezmiernie się cieszymy, że znów możemy zaprosić gości na wystawę stałą. Każdy gość, który odwiedzi ECS 11 lutego, może liczyć na niespodzianki – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – O ile ruch turystyczny wciąż jest utrudniony, o tyle szczególne zaproszenie kierujemy do gdańszczanek i gdańszczan, którzy wyposażeni w Kartę Mieszkańca mogą zwiedzić naszą wystawę za darmo. Odwiedzajcie nas, mieszkańcy Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta, bo po tak długim lockdownie dobrze jest doświadczyć nowych wrażeń, poobcować ze sztuką i poszerzyć horyzonty.

Wystawa stała ECS zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych, na dwóch kondygnacjach. Podzielona jest na siedem sal. Wystawa w atrakcyjny sposób – przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji – opowiada nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych. Prawdziwą atrakcją są Tablice 21 Postulatów Gdańskich, które w Sierpniu ’80 zawisły przy Bramie nr 2; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; milicyjny star, jakim transportowano opozycjonistów; zrekonstruowana Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechana w stanie wojennym gąsienicami czołgów czy oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki „Frania”.

WYSTAWA STAŁA
czwartek – piątek | 10–18
sobota – niedziela | 10–20

KASY
czwartek – piątek | 10–17
sobota – niedziela | 10–19

CENY BILETÓW
bilet normalny / 25 zł
bilet ulgowy / 20 zł
bilet rodzinny | do 5 osób | 70 złprzysługuje rodzicom lub opiekunom z dziećmi do 19 roku życia (po okazaniu legitymacji szkolnej); upoważnia do wstępu 5 osób, w tym maksymalnie 2 osób dorosłych; dla każdego kolejnego dziecka należy kupić bilet grupowy
 ▪ posiadacz KARTY DUŻEJ RODZINY / 50 zł▪ posiadacz KARTY DO KULTURYbilet normalny / 20 zł
bilet ulgowy / 16 zł▪ posiadacz KARTY TURYSTYbilet normalny / 20 zł
bilet ulgowy / 16 zł▪ posiadacz KARTY MIESZKAŃCA GDYNIbilet normalny / 20 zł
bilet ulgowy / 16 zł

AUDIOPRZEWODNIKI
/ 10 wersji językowych
/ ścieżka rodzinna (3 wersje językowe)
/ ścieżka dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku: w polskim języku migowym i audiodeskrypcja dla osób niedowidzących

PRZESTRZENIE
OTWARTE
/ kawiarnia (w trybie na wynos)
/ parking
/ sklep muzealny
/ taras widokowy
/ wystawa czasowa
/ wystawa stała

ZAMKNIĘTE
/ biblioteka
/ czytelnia archiwum
/ mediateka
/ przestrzeń społeczna SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE
/ restauracja
/ Wydział Zabaw

Grażyna Pilarczyk
Europejskie Centrum Solidarności
Print Friendly, PDF & Email