Gdańsk: ECS stanie się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych

Gdańsk: ECS stanie się bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Europejskie Centrum Solidarności otrzymało prawie 250 tysięcy złotych grantu na poprawę dostępności budynku dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu wsparciu pojawią się m.in. plany dotykowe na każdym piętrze ECS. W bibliotece powstanie zaś stanowisko pracy, w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Grant w wysokości 248 880 zł ECS otrzymał w ramach projektu pn. „Kultura bez barier”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

O pieniądze ubiegało się 408 jednostek kultury z całej Polski. Granty o łącznej kwocie ponad 17 mln zł otrzymało 111 podmiotów. Za przekazanie wsparcia placówkom odpowiedzialny jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jakie udogodnienia powstaną dla osób niepełnosprawnych?

W ramach grantu ECS zrealizuje kilka zadań.

Na każdym piętrze budynku ECS powstaną plany tyflograficzne (dotykowe). Są to mapy miejsc, tworzone w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Informacje dostarczane są poprzez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów brajlowskich. Dla osób słabowidzących stosuje się na nich czytelną i kontrastową grafikę.

W bibliotece ECS stworzone zostanie stanowisko w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

ECS zorganizuje także warsztaty dla osób głuchych oraz spacery architektoniczne w polskim języku migowym.

– Warsztaty będą adresowane do osób młodych w wieku od 15 do 21 lat, osób głuchych, uczniów bądź absolwentów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie, jedynej placówce edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnością słuchu w promieniu ponad 150 km od Gdańska. To dla nas ważna grupa, bo osoby te często nie mają możliwości dalszego rozwoju swoich pasji, działań oraz twórczej pracy z artystami – wyjaśnia Sylwia Bruna, koordynatorka zespołu ds. dostępności w ECS.

Ponadto, dla pracowników ECS przeprowadzony zostanie kurs polskiego języka migowego i szkolenie z obsługi osób z niepełnosprawnościami.

W ECS działa specjalny zespół 

Dziewięcioosobowy zespół ds. dostępności powstał w ECS ponad rok temu. Dzięki jego pracy powstały m.in. trzy filmy w polskim języku migowym o wystawie stałej i o ECS. W kwietniu tego roku zespół złożył natomiast wniosek do programu „Kultura bez barier”.

Program, na który został przyznany grant, ECS musi wykonać do połowy czerwca 2023 roku.

Print Friendly, PDF & Email