Gdańsk: Ciepła odzież dla osób w kryzysie bezdomności nadal potrzebna

Gdańsk: Ciepła odzież dla osób w kryzysie bezdomności nadal potrzebna
Fot. Pixabay

Tylko w bieżącym roku załoga „autobusu SOS – pomoc” wydała osobom doświadczającym bezdomności w Gdańsku ponad 850 sztuk zimowej odzieży. Ciepłe ubrania dla potrzebujących przekazują m.in. mieszkańcy.

– Za to wsparcie dziękujemy gdańszczankom i gdańszczanom – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Szczególnie osoby w kryzysie bezdomności przebywające w miejscach niemieszkalnych, bardzo potrzebują odzieży na zmianę. Załoga „autobusu SOS – pomoc” wydaje codziennie polary, swetry, szale i czapki. To namacalna, konkretna pomoc.

Odzież przekaż do Pogotowia Socjalnego

Ciepłe ubrania dla osób doświadczających bezdomności są nadal potrzebne, zwłaszcza męskie dresy, kurtki i spodnie. Zbędną odzież w dobrym stanie prosimy przekazać do Pogotowia Socjalnego przy ul. Srebrniki 9 w Gdańsku, prowadzonego przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” (w dni powszednie, odbiór rzeczy możliwy od rana do wieczora). Dary te otrzymają osoby korzystające z mobilnego wsparcia w mieście. Rzeczy są dystrybuowane również do mieszkańców schronisk i noclegowni. Odzież jest m.in. dezynfekowana, przekazana odbiorcom z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w epidemii.

Dodajmy, że załoga pojazdu wspiera w Gdańsku, codziennie średnio ok. 60 potrzebujących. Oprócz odzieży wydaje osobom w kryzysie bezdomności przede wszystkim ciepłą zupę na wynos. Na pokładzie konsultacji udziela też ratownik medyczny. Potrzebujący otrzymują informację o dostępnych, innych formach pomocy w mieście – np. o schronieniu, wsparciu finansowym, żywnościowym i specjalistycznym. Środki na działanie mobilnego wsparcia w 2022 roku w Gdańsku, zabezpieczył MOPR. Na zlecenie Ośrodka zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Reaguj na osoby w kryzysie bezdomności

– Prosimy gdańszczanki i gdańszczan o sygnały o osobach doświadczających bezdomności. Zgłoszenia przyjmują pracownicy: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16, tel. 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka), także funkcjonariusze Straży Miejskiej tel. 986 lub Policji tel. 112 (w przypadkach interwencyjnych). Sygnały są sprawdzane, potrzebujący otrzymują pełną ofertę pomocy – wskazuje MOPR.

Print Friendly, PDF & Email