Gdańsk: Budżet Obywatelski 2021. Ostatnie dni głosowania

Gdańsk: Budżet Obywatelski 2021. Ostatnie dni głosowania
Fot. Pixabay

Nie ma co odkładać tego na ostatni moment, tym bardziej, że zostały już ostatnie trzy dni, by móc oddać głos na wybrane projekty przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Do dzisiaj, do godz. 12:00, wyboru dokonało już 23 tys. mieszkańców i podatników Gdańska.

Głosy należy oddawać poprzez stronę www.gdansk.pl.

To ostatni moment, by zdecydować o tym, na co należy przeznaczyć środki zabezpieczone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. A kwota jest niebagatelna, bo wynosi 18,4 mln złotych. Tegoroczną nowością jest Zielony Budżet Obywatelski, a więc odrębna pula środków dedykowanych na realizację ekologicznych pomysłów, w tym zagospodarowania lokalnych kameralnych skwerów, budowy ogrodów deszczowych czy nowych nasadzeń w danej okolicy.

Wśród propozycji są też remonty bądź budowy nowych chodników, boisk, a także kameralnych siłowni zewnętrznych. Nie brakuje też tzw. miękkich projektów, dotyczących m.in. organizacji zajęć fizycznych w przestrzeni miejskiej czy dokarmiania kotów wolnobytujących. Wybierać można spośród 357 projektów – na pewno więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zagłosować należy poprzez stronę gdansk.pl, oficjalny miejski portal. W prawym górnym rogu umieszczony jest interaktywny formularz w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO, w który trzeba kliknąć. By móc wziąć udział w samym głosowaniu należy mieć przygotowany numer PESEL, a także telefon komórkowy lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.

Jak zagłosować?

Aby oddać głos wystarczy podać dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL i imię ojca (to tegoroczna nowość) lub indywidualny numer Karty Mieszkańca. Wpisać trzeba też wspomniany wyżej kod aktywacyjny.

Każdemu głosującemu przysługuje 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.

– Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów. Warto więc, przed głosowaniem, spokojnie, przejrzeć wszystkie zaproponowane projekty, a przynajmniej te z dzielnicy, w której będą chcieli Państwo zagłosować – by później nie żałować swojej decyzji – czytamy na stronie Urzędu Miasta Gdańska.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych), dla których jest to także praktyczna nauka zasad lokalnej demokracji. Mogą to być osoby zameldowane stale lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

– W pierwszych dniach tegorocznego głosowania odnotowano całkiem wysoką frekwencję wśród głosujących. W ostatnich dniach jest ona nieco niższa. Doświadczenia ostatnich lat pokazują jednak, że większość mieszkańców odkłada głosowanie do ostatniej chwili. Zachęcamy, by z tym nie zwlekać. Ostateczny termin upływa w poniedziałek, 30 listopada, o północy – wskazuje UM.

Kamila Grzenkowska / gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email