Gdańsk: Autobus SOS także w maju

Gdańsk: Autobus SOS także w maju
Fot. MOPR Gdańsk

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną, przedłużono do 21 maja inicjatywę wspierającą osoby w kryzysie bezdomności – codzienne kursy Autobusu SOS. W pierwszy majowy weekend na przystankach będą przekazywane pakiety zawierające kosmetyki i środki do higieny intymnej paniom, które zmagają się z wykluczeniem społecznym.

– Wspólnie z włodarzami Gdańska, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Towarzystwem Wspierania Potrzebujących „Przystań”, które jest operatorem autobusu, zdecydowaliśmy się przedłużyć działalność do 21 maja – informuje Dagmara Rybicka rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Tegoroczne obostrzenia spowodowały zmianę zasad funkcjonowania. Potrzebujący nie są wpuszczani do środka pojazdu tylko na poszczególnych przystankach otrzymują ciepłą zupę, czyste ubrania i środki ochrony osobistej. Mają także możliwość konsultacji z pracownikiem socjalnym i ratownikiem medycznym. Chociaż w większości kryzys bezdomności dotyka mężczyzn po pomoc zgłaszają się coraz częściej panie.

– Wolontariusze i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, wolontariat pracowniczy Urzędu Miejskiego oraz darczyńcy zebrali środki higieny osobistej, środki odkażające oraz opatrunkowe dla kobiet w kryzysie bezdomności. One także potrzebują podpasek, podstawowych kosmetyków do ciała czy mokrych chusteczek do higieny intymnej. To już druga taka wspólna akcja. Tym razem przygotowaliśmy pakiety na długi weekend majowy – mówi Anna Dunajska, pracownik Referatu Animacji Lokalnej i Wolontariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Codzienna trasa

Autobus SOS kursuje od października ubiegłego roku. Wyrusza z Nowego Portu bezpośrednio do Sopotu, gdzie o godzinie 19:15 zatrzymuje się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino na wysokości Hotelu Rezydent. Następne przystanki już w Gdańsku: 20:15 – pętla przy SKM Przymorze; 21:15 – parking przy ul. Białej we Wrzeszczu; 22:15 – zatoka autobusowa przy kinie Krewetka.

Średnio z oferowanej pomocy korzysta około 60 osób dziennie.

Inicjatorami Autobusu SOS są Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” wraz z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie przy współpracy z Urzędem Miejskim Gdańska i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Patryk Rosiński
Print Friendly, PDF & Email