Galeria EL – jak mogłaby wyglądać?

Galeria EL – jak mogłaby wyglądać?
Fot. mat. prasowe

Jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby taka wizja wolna byłaby od jakichkolwiek ograniczeń? Z takim zadaniem zmierzyli się studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Efekt ich prac można zobaczyć na wirtualnej wystawie.

– Jakiś czas temu zamarzyła się nam wizja – jak mogłaby wyglądać Galeria EL, gdyby nie ograniczały nas żadne czynniki – czytamy w nadesłanej informacji prasowej. – O pomoc poprosiliśmy Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, którego studenci korzystając z przygotowanych materiałów własnych oraz Stowarzyszenia Architektów RP – Koła w Elblągu puścili wodze fantazji i opracowali kilka projektów.

Zespół Centrum Sztuki Galeria EL zasugerował założenia funkcjonalno-użytkowe, na których uwzględnieniu szczególnie zależało – m.in. magazyn obrazów, archiwum, sala konferencyjna/kinowa, część hotelowa, biurowa, czytelnia, klubokawiarnia, sklep z pamiątkami, pomieszczenia warsztatowe – czyli to, co składa się na nowoczesną instytucję kultury mogącą w pięknych, przystosowanych, nowocześnie wyposażonych wnętrzach realizować swoją najważniejszą misję: szerzyć kulturę, edukować młodzież, integrować miłośników sztuki.

Nad wszystkim pieczę sprawowali panowie Prof. Aleksander Piwek i dr Piotr Samól z Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków, Wydział Architektury, Politechnika Gdańska – przedmiot: projektowanie konserwatorskie. – Niniejszym składamy im wielkie podziękowania – akcentuje Galeria EL.

Zadaniem studentów było wprowadzenie nowych funkcji dla Galerii EL z zachowaniem istniejącej substancji zabytkowej przy założeniu, żeby nie wykonywać dosłownej rekonstrukcji sprzed roku 1945, ale wykorzystać spodziewane relikty archeologiczne.

Wystawa zatytułowana „Galeria EL – Kierunki Rozwoju”, na której znajduje się przekrój prac złożonych przez studentów przygotowana została w krużganku Galerii EL i póki co, ze względu na ograniczenia niemożliwa jest do obejrzenia na żywo. – Zachęcamy jednak do zapoznania się z bardzo ciekawymi realizacjami studentów poprzez galerię zdjęć udostępnioną na profilu Facebookowym Galerii EL – zaznaczają organizatorzy wystawy.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza jednocześnie do obejrzenia wystawy na żywo, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Print Friendly, PDF & Email