Gałecka: 80 proc. mieszkańców DPS i ok. 60 proc pracowników żłobków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19

Gałecka: 80 proc. mieszkańców DPS i ok. 60 proc pracowników żłobków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Zaszczepienie przeciwko COVID-19 zadeklarowało prawie 80 proc. mieszkańców DPS oraz ok. 60 proc pracowników żłobków – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. – Widzimy, że zainteresowanie jest duże i to nas cieszy – podkreśliła.

– Jako m.st. Warszawa przygotowujemy się do szczepień i planów związanych ze szczepieniem osób z grupy pierwszej – powiedziała PAP Gałecka. Zaznaczyła, że miasto chce być gotowym do tego odpowiednio wcześniej, dlatego decyzją prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego zebrano wstępne informacje dotyczące zainteresowania szczepieniami wśród mieszkańców miejskich Domów Pomocy Społecznej oraz pracowników żłobków.

– Zaszczepienie przeciwko COVID-19 zadeklarowało prawie 80 proc. mieszkańców DPS oraz ok. 60 proc pracowników żłobków – podała Gałecka. Podkreśliła jednocześnie, że są to wstępne informacje. – Lista nie jest zamknięta, a kolejne deklaracje wciąż napływają – przekazała.

Rzeczniczka przypomniała także, że w poniedziałek stołeczny ratusz podał wyniki ankiet przeprowadzonych w miejskich placówkach oświatowych. Wynika z nich, że ponad 71 proc. nauczycieli oraz niemal 66 proc. pracowników oświaty chce zaszczepić się przeciw COVID-19. – Łącznie jest to ponad 29 tys. osób. Wynik z pewnością wzrośnie, ponieważ ankiety przeprowadzaliśmy w trakcie ferii – podała w poniedziałek rzeczniczka stołecznego ratusza.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od 15 stycznia ruszą zapisy dla seniorów powyżej 80 lat, tydzień później dla tych powyżej 70 lat. Ich szczepienia rozpoczną się 25 stycznia. Od 18 do 22 stycznia zespoły wyjazdowe zaszczepią pensjonariuszy domów opieki społecznej. (PAP)

Daria Kania
Print Friendly, PDF & Email