Francuski Urząd ds. zdrowia: Farmaceuci mogą podawać wszystkie szczepionki na COVID-19

Francuski Urząd ds. zdrowia: Farmaceuci mogą podawać wszystkie szczepionki na COVID-19
Fot. Pixabay

Francuski Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) poinformował we wtorek, że wszystkie szczepionki przeciwko koronawirusowi mogą być podawane przez farmaceutów, pielęgniarki i położne, a nie jedynie przez lekarzy. HAS podkreślił, że należy przyspieszyć kampanię szczepień we Francji.

Do tej pory tylko szczepionka AstraZeneca mogła być podawana przez farmaceutów i położne. Rozszerzenie uprawnień w zakresie podawania szczepionek o farmaceutów i personel pomocniczy pomoże przyspieszyć kampanię szczepień w kraju – stwierdziła przewodnicząca HAS Dominique Le Guludec podczas internetowej konferencji prasowej.

Rekomendacje HAS muszą zostać zatwierdzone przez rząd. Szczepienia przeciwko COVID-19 odbywają się we Francji przede wszystkim w szpitalach, domach opieki i centrach szczepień. Od czwartku lekarze interniści i lekarze medycyny pracy mogą podawać szczepionkę AstraZeneca osobom w wieku od 50 do 64 lat z chorobami współistniejącymi.

Odsetek wykorzystanych szczepionek firmy AstraZeneca we Francji wynosi 24 proc. – poinformował we wtorek urzędnik francuskiego ministerstwa zdrowia. Jest to poziom znacznie niższy od ustalonego celu, zgodnie z którym należało do tej pory użyć 80-85 proc. dawek preparatu. Dla porównania szczepionki firm Pfizer/BioNTech zostały wykorzystane w 82 procentach, a Moderny w 37 proc.

Resort zdrowia odniósł się w ten sposób do krytycznego artykułu brytyjskiego dziennika „Financial Times”, który zarzucił władzom medycznym Francji opieszałość w wykorzystaniu przyznanej temu krajowi puli szczepionki AstraZeneca.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email