Francja: W miejscach publicznych obowiązuje paszport szczepionkowy

Francja: W miejscach publicznych obowiązuje paszport szczepionkowy
Fot. Pixabay

Od poniedziałku zaczął obowiązywać we Francji paszport szczepionkowy zamiast paszportu sanitarnego. Dostęp do wielu miejsc publicznych i transportu dalekobieżnego dla osób od 16. roku życia uzależniony jest teraz od zaszczepienia przeciwko koronawirusowi.

Paszport szczepień określa dostęp m.in. do miejsc rekreacji, barów i restauracji, hoteli, targów, seminariów oraz transportu dalekobieżnego.

Dokument może być również wymagany w domach towarowych i centrach handlowych na podstawie decyzji prefekta, jeżeli uzasadnia to wzrost liczby zakażeń COVID-19 w danym departamencie. Właściciele i pracownicy takich przybytków mają obowiązek weryfikacji tożsamości osób okazujących paszport szczepień. Pracownicy, którzy obsługują klientów, mają również obowiązek okazywać paszport szczepionkowy w miejscu pracy. Obowiązek ten od kilku miesięcy dotyczy już lekarzy i innych pracowników służby zdrowia.

Negatywny wynik testu wystarczy natomiast, aby mieć dostęp do szpitali, domów opieki i imprez politycznych.

Paszport szczepionkowy może być aktywowany już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, pod warunkiem, że zostanie ona podana przed 15 lutego, a druga w ciągu kolejnych 28 dni. Do tego czasu, w celu uzyskania dostępu do miejsc objętych działaniem paszportu, trzeba będzie okazywać dodatkowo negatywny wynik testu sprzed 24 godzin. Okres między drugą a trzecią dawką (lub dawką przypominającą), aby zachować ważność dokumentu, zostanie skrócony z siedmiu miesięcy do czterech miesięcy od 15 lutego.

Zaostrzone zostały we Francji sankcje przeciwko oszustom. Okazanie cudzego paszportu szczepień lub przekazanie przepustki komuś innemu jest karane przy pierwszym wykroczeniu grzywną w wysokości 1000 euro, w porównaniu do 135 euro wcześniej. Posiadanie fałszywego paszportu podlega karze trzech lat pozbawienia wolności i grzywnie w wysokości 45 tys. euro. Kary te wzrastają do pięciu lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 75 tys. euro w przypadku posiadania kilku fałszywych dokumentów.

Można uniknąć kary po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w ciągu 30 dni od naruszenia prawa.

Osoby w wieku 12-15 lat nadal obowiązuje paszport sanitarny.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email