Francja: Tylko niezaszczepieni uczniowie będą uczyć się zdalnie po wykryciu zakażenia w klasie

Francja: Tylko niezaszczepieni uczniowie będą uczyć się zdalnie po wykryciu zakażenia w klasie
Fot. Max Fischer / Pexels

Od września tylko niezaszczepieni uczniowie liceów i gimnazjów będą uczyć się w trybie zdalnym przez siedem dni w przypadku wykrycia przypadku koronawirusa w klasie – poinformował w środę minister edukacji Jean-Michel Blanquer, prezentując w stacji France Info część protokołu zdrowotnego, który będzie obowiązywał od nowego roku szkolnego.

W szkołach podstawowych klasy mają być zamykane po wykryciu już jednego przypadku koronawirusa. Na razie nie znane są szczegóły tego rozwiązania.

W minionym semestrze w razie wykrycia zakażenia w grupach w przedszkolach oraz w klasach 1-3 szkół podstawowych odwoływano zajęcia danej grupy lub klasy. Klasom starszym albo odwoływano zajęcia, albo kierowano je na naukę zdalną. Decyzja w tej kwestii należała do dyrektora szkoły.

Rząd Francji zdecydowanie zaleca młodzieży w wieku 12-17 lat szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Również w środę minister transportu Jean Djebbari zapowiedział, że według planów rządu wymóg posiadania tzw. paszportu sanitarnego w dalekobieżnym transporcie publicznym (w pociągach wysokiej prędkości TGV oraz w pociągach relacji międzymiastowych) wejdzie w życie między 7 a 10 sierpnia.

Ustawa w sprawie rozszerzenia obowiązku paszportu sanitarnego w miejscach publicznych, w tym w transporcie, jest obecnie rozpatrywana przez Radę Konstytucyjną – poinformował Djebbari w stacji BFMTV.

– Konieczne będzie okazanie paszportu sanitarnego podczas wyrywkowych kontroli oraz w czasie wejścia do pociągu lub na peron – oświadczył minister. Zapewnił, że władze „postarają się zrobić to w możliwie najbardziej sprawny i płynny sposób, aby mieć dobrą kontrolę, a jednocześnie nie utrudniać życia podróżnym i nie powodować tworzenia się zbyt długich kolejek”.

Djebbari szacuje, że kontrolowanych będzie około 400 tys. pasażerów dziennie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email