Francja: Szkoły nie będą zamykane po wykryciu pojedynczych zakażeń koronawirusem

Francja: Szkoły nie będą zamykane po wykryciu pojedynczych zakażeń koronawirusem
Fot. Pixabay

Ministerstwo edukacji Francji zapowiedziało rozluźnienie od wtorku protokołu sanitarnego w szkołach podstawowych i przedszkolach. Placówki nie będą już zamykane po stwierdzeniu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem.

Od wtorku nie będzie już systematycznego zamykania szkół ani klas czy grup w przedszkolach i szkołach podstawowych poniżej trzech przypadków uczniów zakażonych SARS-CoV-2 – poinformował resort w komunikacie prasowym. Rozluźnienie protokołu sanitarnego nie dotyczy szkół średnich.

Jeśli uczeń uzyska pozytywny wynik testu na koronawirusa, jego klasa nie zostanie automatycznie zamknięta i wysłana na kwarantannę – podkreślali w poniedziałek urzędnicy ministerstwa cytowani przez stację BFM TV.

Do tej pory, jeśli uczeń był zakażony, mógł wrócić do szkoły tylko po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, a uczeń uważany za „przypadek kontaktowy” – gdy test przeprowadzony u niego siedem dni po ostatnim kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem był negatywny.

– Protokół identyfikacji „przypadków kontaktowych”, ich ewentualnej izolacji, ewentualnego zamknięcia klas, a nawet szkół, będzie nadal stosowany, gdy w tej samej klasie będą co najmniej trzy potwierdzone przypadki pochodzące z różnych rodzin – informuje ministerstwo edukacji.

Ponadto nauczyciel w przedszkolu lub szkole podstawowej, noszący maskę i pracujący z uczniem z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, który nie miał obowiązku noszenia maski, nie będzie już uważany za przypadek kontaktowy i nie będzie od niego wymagana kwarantanna.

Nowe regulacje utworzono na bazie zaleceń Najwyższej Rady ds. Zdrowia Publicznego (HSCP), która uznała, że „dzieci są mało narażone na poważne formy (przebiegu zakażenia – PAP) i mało aktywnie przekazują SARS-CoV-2”.

Według najnowszych oficjalnych danych 89 szkół publicznych i prywatnych jest obecnie zamkniętych we Francji z powodu przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza, że do szkoły nie chodzi około 5 tys. uczniów. We Francji funkcjonuje 61,5 tys. placówek edukacyjnych.

W ciągu ostatniej doby we Francji stwierdzono 10 569 nowych infekcji koronawirusem, zmarło 12 zakażonych osób – podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W ciągu 24 godzin wykrytyo ponad 40 ognisk zakażeń, a ponad 1000 jest obecnie sprawdzanych.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email