Francja: Rząd nie wyklucza wprowadzenia „bardzo ścisłego” lockdownu

Francja: Rząd nie wyklucza wprowadzenia „bardzo ścisłego” lockdownu
Fot Pixabay

Rząd Francji rozważa różne scenariusze, w tym wprowadzenie w kraju „bardzo ścisłego” lockdownu – poinformował w środę rzecznik Gabriel Attal. Jak dodał, wydłużona godzina policyjna przyniosła dotąd tylko ograniczone efekty.

Efekt wprowadzenia godziny policyjnej obowiązującej od godz. 18:00 zamiast 20:00 jest „relatywny”, „nie spowalnia (ona) wystarczająco” cyrkulacji koronawirusa, w związku z czym rząd rozważa „bardzo ścisłe zamknięcie” – powiedział Attal na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Według rzecznika kilka scenariuszy, w tym ścisły lockdown, jest przedmiotem konsultacji rządu z parlamentem i partnerami społecznymi. Do końca tygodnia rząd będzie w stanie lepiej oszacować skuteczność godziny policyjnej.

Prezydent Emmanuel Macron poprosił o więcej analiz dotyczących skuteczności wprowadzenia godziny policyjnej w ograniczaniu epidemii koronawirusa – poinformował rzecznik.

Szef państwa zrezygnował z zaplanowanego na środę wieczór wystąpienia na temat dalszych działań w zakresie walki z pandemią koronawirusa.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email