Francja: Rząd łagodzi restrykcje sanitarne dla podróżnych z Wielkiej Brytanii

Francja: Rząd łagodzi restrykcje sanitarne dla podróżnych z Wielkiej Brytanii
Fot. Pixabay

Zaszczepione przeciw COVID-19 osoby będą mogły przyjechać z Wielkiej Brytanii do Francji bez podania i udokumentowania ważnego powodu podróży – poinformowała w czwartek kancelaria francuskiego premiera Jeana Castexa.

– W obliczu dominacji wariantu Omikron zarówno we Francji, jak i Wielkiej Brytanii, rząd zdecydował się złagodzić określone środki kontroli sanitarnej na granicach, które zostały podjęte w grudniu ubiegłego roku dla zaszczepionych podróżnych z Wielkiej Brytanii – wskazano w komunikacie.

W przypadku zaszczepionych podróżnych nie będzie już obowiązku uzasadniania ważnego powodu przyjazdu do Francji, ani obowiązku przestrzegania okresu izolacji po przyjeździe oraz konieczności rejestracji przed podróżą na platformie cyfrowej „passenger eOS”.

W przypadku niezaszczepionych osób podróż do lub z Wielkiej Brytanii wciąż będzie dozwolona pod warunkiem udowodnienia ważnego powodu podróży, obowiązuje również 10-dniowa kwarantanna i konieczność rejestrowania się przed wyjazdem na „passenger eOS”.

Wszyscy podróżni, zaszczepieni lub nie, muszą przedstawić ujemny wynik testu PCR lub testu antygenowego, który wykonano na mniej niż 24 godziny przed przyjazdem do Francji.

Restrykcje dla podróżnych wprowadzone w grudniu 2021 roku spowodowały nieobecność brytyjskich turystów, którzy stanowią około 12 proc. „narciarskich” turystów we Francji.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email