Francja: Ponad 1000 nowych zakażeń koronawirusem. Trzy departamenty pod zwiększonym nadzorem

Francja: Ponad 1000 nowych zakażeń koronawirusem. Trzy departamenty pod zwiększonym nadzorem
Fot. Pixabay

W cczwartek zarejestrowano we Francji ponad 1 000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Departamenty Finistere, Żyronda i Wogezy znajdują się pod zwiększonym nadzorem władz.

10 osób zmarło na COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin – podała w czwartek Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS). Tym samym liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła we Francji do 30 182. 5 957 osób jest obecnie hospitalizowanych, a 436 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

– Sytuacja epidemiologiczna charakteryzuje się wzrostem liczby przypadków. Opublikowane w czwartek wieczorem tygodniowe dane Agencji Zdrowia Publicznego potwierdzają trend wzrostowy obserwowany w ciągu ostatnich dwóch tygodni – ostrzega DGS.

Natomiast w ciągu ostatnich siedmiu dni liczba osób, u których stwierdzono wynik pozytywny, wzrosła o 27 proc. przy około trzyprocentowym wzroście liczby przeprowadzanych testów.

Znaczący wzrost zachorowań odnotowano w departamencie Mayenne w północno-zachodniej części kraju, który jest obecnie jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem departamentów we Francji.

Wogezy, Finistere i Żyronda zostały sklasyfikowane jako departamenty o „umiarkowanym poziomie zagrożenia” i w związku z tym władze są zobowiązane do zwiększonej czujności w gminach tych departamentów.

W terytoriach zamorskich Gujanie i Majotcie szczyt epidemii minął, ale cyrkulacja koronawirusa nadal pozostaje wysoka. Te dwa departamenty zamorskie nadal są klasyfikowane jako te o „wysokim poziomie wrażliwości”.

Władze medyczne wskazują również na wzrost zgłoszeń koronawirusa w placówkach medyczno-socjalnych oraz zapadalność u osób w wieku 75 lat i starszych, po raz pierwszy od zakończenia szczytu epidemiologicznego. DGS nazwała to odbicie „niepokojącym sygnałem, na który należy zwrócić największą uwagę”.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email