Francja: Pierwszy przypadek zakażenia wariantem koronawirusa z RPA

Francja: Pierwszy przypadek zakażenia wariantem koronawirusa z RPA
Fot. Pixabay

We Francji pojawił się pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa z RPA, nazwanym 501.V2 – poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia. Zapewniło, że każdy pacjent, u którego wykryty zostanie ten wariant wirusa, będzie natychmiast izolowany.

Koronawirus 501.V2 zdiagnozowano u mężczyzny mieszkającego w departamencie Haut-Rhin, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, który powrócił z Republiki Południowej Afryki.

Resort zdrowia zapewnił, że zakażony mężczyzna poddał się testowi na koronawirusa, gdy tylko źle się poczuł, a następnie izolował się i jak dotąd „nie zidentyfikowano żadnych kontaktów tej osoby, które stanowiłyby ryzyko”.

25 grudnia we Francji wykryto pierwszy przypadek innej mutacji koronawirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii.

Według ekspertów z RPA wirus 501.V2 odpowiada obecnie za większość zakażeń w tym kraju i jest bardziej zakaźny od podstawowego wariantu koronawirusa.

W obu wariantach zmutowanego wirusa – wykrytych w Wielkiej Brytanii i RPA – występuje ta sama mutacja – N501Y, która być może odpowiada za szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega, że obie wersje mutacji wirusa mogą być przyczyną wzrostu liczby zakażeń. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email