Francja: Noszenie maseczek od poniedziałku obowiązkowe we wszystkich szkołach

Francja: Noszenie maseczek od poniedziałku obowiązkowe we wszystkich szkołach
Fot. pixabay.com

Od poniedziałku 15 listopada obowiązkowe będzie noszenie maseczek przez uczniów szkół podstawowych w całej Francji. Do tej pory wymóg ten był uzależniony od wskaźników epidemicznych w poszczególnych departamentach kraju.

– Od poniedziałku wszystkie placówki przechodzą na poziom drugi protokołu zdrowotnego – poinformowało ministerstwo edukacji w komunikacie opublikowanym we wtorek późnym wieczorem.

Do tej pory maseczki były obowiązkowe w szkołach średnich oraz w szkołach podstawowych w tych departamentach, gdzie wskaźnik nowych zakażeń przekraczał 50 na 100 tys. mieszkańców.

Wobec nasilenia epidemii koronawirusa prezydent Emmanuel Macron zaapelował do Francuzów we wtorkowym orędziu do narodu o noszenie maseczek, stosowanie się do innych zasad sanitarnych i szczepienie się przeciw COVID-19 pod groźbą utraty ważności paszportów sanitarnych w przypadku osób, u których minęło pół roku od przyjęcia drugiej dawki, w szczególności seniorów.

– Piąta fala (pandemii) rozpoczęła się w Europie w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, gdzie każdego dnia odnotowuje się ponad 30 tys. nowych przypadków – wskazał szef państwa, który przekonywał, że „sytuacja we Francji jest korzystniejsza”, choć nastąpił 40 proc. wzrost liczby zakażeń w ciągu ostatniego tygodnia.

Z danych epidemicznych z wtorku wynika, że zakażenie potwierdzono u 12 476 kolejnych osób (tydzień wcześniej było to 2039). Do szpitali przyjęto 409 chorych z koronawirusem, a 99 na oddziały intensywnej terapii.

Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wynosi 6851. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 1140 osób. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 118 023 osób.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
Print Friendly, PDF & Email