Flisiak: Badania wykazały, że szczepionki wektorowe i mRNA wykazują podobna skuteczność

Flisiak: Badania wykazały, że szczepionki wektorowe i mRNA wykazują podobna skuteczność
Fot. Pixabay

Badania wykazały, że szczepionki wektorowe i szczepionki mRNA wykazują podobną skuteczność, profil bezpieczeństwa też jest taki sam – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

Prof. Flisiak pytany był w piątek w TVP Info o szczepionki przeciw COVID-19 i ich bezpieczeństwo.

– Te szczepionki, którymi obecnie dysponujemy reprezentują podobny poziom bezpieczeństwa. Wczoraj przeczytałem – ukazał się w formie preprintu – artykuł w wynikami badań z Birmingham, gdzie po raz pierwszy chyba dokonano takiego porównania head to head szczepionki wektorowej i szczepionki mRNA. Te badania wykazały, że obie szczepionki, co prawda po pierwszej dawce dopiero, wykazują podobną skuteczność. Profil bezpieczeństwa też jest taki sam – powiedział profesor.

– Zresztą myślę, że najlepszym dowodem na bezpieczeństwo szczepionek brytyjskich jest sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie wyszczepiono już znaczną część populacji, bodajże 30 mln osób dostało pierwszą dawkę. Nie obserwowano szczególnie częstych działań niepożądanych, częstszych niż to obserwuje się w przypadku innych szczepionek – mówił prof. Flisiak. Jednocześnie wskazał na efekt szczepień „w postaci gwałtownego, rzekłbym dramatycznego, obniżenia się liczby zachorowań” – dodał.

Do obrotu w całej Unii Europejskiej dopuszczono cztery szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszą z nich była Comirnaty, opracowana przez niemiecką spółkę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer, drugą – preparat amerykańskiej firmy Moderna. Obie substancje wykorzystują niestosowaną wcześniej w szczepionkach technologię mRNA.

Na początku lutego w UE zaczęto też stosować opracowany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego preparat Vaxzevria. Jest to szczepionka wektorowa, w której nośnikiem informacji genetycznej jest niegroźny, zmodyfikowany adenowirus. W marcu dopuszczono na unijny rynek szczepionkę opracowaną przez Janssen Pharmaceutica, farmaceutyczną część amerykańskiego koncernu Johnson & Johnson. To również szczepionka wektorowa. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email