Finger foods, czyli przekąski i zagryzacze na imprę

Finger foods, czyli przekąski i zagryzacze na imprę
Fot. Adminstrator

Na każdej dobrej imprezie zawsze przychodzi ten moment, gdy goście przestają choć na sekundę gadać i zaczynają jeść. Można pokusić się o wystawną ucztę, albo zrobić coś szybko i prosto, a jednocześnie zaskoczyć pomysłowością swoich przyjaciół. Oto kilka propozycji na to, jak efektownie zastawić stół „zagryzaczami” i pożywnymi przekąskami.

Sałatka Gyros
Składniki:

– ok. 50-80 dag piersi z kurczaka,
– przyprawa do potraw o nazwie ”GYROS” lub ”KEBAB” ( ok. 1/2 paczki przyprawy),
– surowa cebula,
– ogórki konserwowe,
– puszka kukurydzy konserwowej,
– ketchup,
– majonez,
– kapusta pekińska,
– olej do smażenia.

Proporcje cebulki, ogórków i kapusty  dobieramy wg. ”gustów smakowych”.
Gyros jest sałatką warstwową, więc wykładając składniki do miski nie mieszamy ich.

Jak przygotować?
Mięso umyć, pokroić w kostkę, usmażyć z przyprawą i wyłożyć do miski. Surową cebulkę drobno pokroić w kosteczkę i wyłożyć na usmażone mięso. Ogórek również pokroić i wyłożyć na cebulkę. Kukurydzę odcedzić i wysypać na ogórki. Rozsmarować warstwę ketchupu. Na ketchupie położyć rozsmarować niewielką ilość majonezu. Kapustę pekińską poszatkować i wyłożyć na majonez.

Sałaka z tuńczykiem  
Składniki
:
2 puszki tuńczyka w sosie własnym,
* ok. 2 szklanki kuskusu, zalać bulionem i gotowe,
* ogórki kiszone,
*koperek,
*majonez.
Jak przygotować?

Do gotowej kaszy kuskus dodać odcedzonego tuńczyka, pokrojone w kostkę ogórki i drobniutko pokrojony koperek. Całość dokładnie wymieszać z majonezem.

Finger foods, czyli przekąski na jeden kęs

Finger foods to małe przekąski, które spożywamy bez użycia sztućców i talerzy. Bardzo wygodna forma podania sprawia, że nasi goście mogą w pełni oddać się zabawie bez siedzenia przy stole bądź szukania miejsca na postawienie używanych talerzyków, a my nie musimy później godzinami stać przy zlewie


Moja propozycja to niezawodne koreczki owocowe i tradycyjne. Do ich przygotowania potrzebujemy:

Do wersji  owocowej:
– wykałaczki,
– czarne winogrono,
– żółty ser pokrojony w kostkę,
– ananas z puszki,
– rodzynki, najlepiej duże.

Wersja tradycyjna z mięsem:
– ser żółty, lub ser feta pokrojony w kostkę,
– papryka czerwona lub żółta,
– ogórek kiszony,
– kabanos, lub szynka pokrojona w kostkę.

Jak przygotować?
To proste! Na wykałaczkę nadziewać w dowolnej kolejności przygotowane składniki. Następnie w finezyjny sposób poukładać gotowe szaszłyczki na paterze lub tacy. Danie gotowe!

Coś większego na ząb?
Równie dobrym pomysłem na urozmaicenie menu jest podanie gościom kanapeczek na tostowym chlebie pokrojonym w trójkąty. Kanapeczki można podać z szynką, ogórkiem i czarnymi oliwkami. Prosto, smacznie i bardzo efektownie.
Dipy
Doskonałym dodatkiem  jest podanie kilku dipów wraz z czymś do maczania, np. świeżymi warzywami, krakersami, chipsami lub frytek.

Czym jest dip?
To rodzaj gęstego sosu, podawanego na zimno. Sporządza się go zazwyczaj na bazie twarożku, śmietany, majonezu czy gęstego jogurtu. Warto przygotować kilka dipów, każdy o innym smaku, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wystarczy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce wybrane składniki, dokładnie wymieszać z produktem stanowiącym bazę sosu i doprawić do smaku.

Sposób podania:
Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie przeznaczonych do maczania w sosie produktów grupami na dużym talerzu, a w środku umieszczenie małych miseczek z różnymi dipami. Można także każdy z dodatków podać w osobnym naczynku i następnie ustawić je naokoło sosów, tak, by każdy z biesiadników miał do nich swobodny dostęp.

Przykładowy dip koperkowy
Składniki:

koper ogrodowy – 1 łyżka stołowa
cebula – 2 łyżeczki do herbaty
jogurt naturalny – 0.5 szklanki
ser twarogowy półtłusty – 0.25 szklanki
pieprz mielony – 1 szczypta
sok z cytryny – 1.5 łyżeczek do herbaty

Jak przygotować?
Do jogurtu naturalnego wymieszanego z twarogiem, dodać pokrojoną drobniutko cebulę i koperek. Dokładnie wymieszać i doprawić wg. gustu.

Dip z awokado i warzywami
Składniki:

cytryna – 0.5 sztuki,
pieprz czarny – wg. uznania,
Seler naciowy – 2 sztuki,
cebula – 0.5 szt.,
czosnek – 1 ząbek,
sól – wg. uznania,
pomidor – 2 szt.,
awokado – 2 szt.,
marchew – 2 szt.,
ogórek – 0.5 szt.,
jogurt naturalny – 4 łyżki stołowe,
papryka czerwona – 1 szt.,
papryka zielona – 1 szt.,
papryka żółta – 1 szt.,

Jak przygotować?
Dojrzałe awokado przecinamy na pół, wyjmujemy z niego pestkę i obieramy. Miąższ rozcieramy w misce z sokiem z cytryny. Dodajemy obrane ze skóry pomidory, posiekaną cebulę, czosnek, jogurt oraz przyprawy. Wszystkie składniki miksujemy, po czym dip przelewamy do miseczki i schładzamy. Warzywa kroimy na równej długości słupki. Miseczkę z przygotowanym dipem ustawiamy na środku dużego talerza, a naokoło niego układamy warzywa.


Przekąski słodkie, czyli koperty z ciasta francuskiego

Samo wykonanie zajmuje kilka minut, pieczenie 15 – reszta to tylko delektowanie się chrupiącymi ciasteczkami i smakiem nadzienia, które właściwie może być naszą inwencją twórczą.

Najprostszy sposób na szybki deser, to zakupić w jednym z najpopularniejszych dyscontów spożywczych ciasto francuskie i zająć się od razu wypiekiem, czyli….Rozwinąć ciasto na blacie, pokroić w kwadraty i w środek kłaść  jabłka (małe kawałki) lub brzoskwinie z puszki (również drobno pokrojone). Następnie zakleić każdy kwadracik w kopertę i posypać cukrem waniliowym lub zwykłym cukrem. Gotowe ciasteczka wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, która ląduje w piekarniku na ok. 20 minut. Zarówno ciepłe jak i ostygnięte ciacha są przepyszne i lekkie.
I tym oto sposobem mamy przykładowe menu na domowe party. Co prawda karnawał już się kończy, ale na filmowy wieczór, czy zwykłe babskie pogaduchy zawsze jest dobry czas. A jak ma się w zanadrzu pomysł na urozmaicenie menu, to i „posiadówka” będzie bardziej udana:)

Zatem dobrej zabawy i smacznego;)  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7811

Print Friendly, PDF & Email