Festiwal „Black or White”: muzyka w walce z nowotworami

Festiwal „Black or White”: muzyka w walce z nowotworami
Fot. Adminstrator

W sobotę (9 listopada) o godz. 18:30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się muzyczno-taneczne widowisko, którego celem jest zwrócenie uwagi na jeden z najbardziej podstępnych typów nowotworów – guzy neuroendokrynne. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, Holeviaters oraz Akustyczna OpeRacja.

Guzy neuroendokrynne zwane NET rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, które rozproszone są w całym ciele człowieka, choć najczęściej zajmują układ pokarmowy. Występują częściej niż rak trzustki czy żołądka, ale świadomość ich obecności wciąż pozostaje niewielka. Szacuje się, że nawet 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór NET, nigdy wcześniej o nim nie słyszała.

W przeddzień światowego Dnia Nowotworów NET, który przypada na 10 listopada, odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny. Na jednej scenie wystąpią: ikona polskiej sceny muzycznej Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters, Colour Voices, Solosters, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca „Le Arte de la Dansa” oraz Star_si. Gospodarzem wieczoru, który poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska, będzie Akustyczna OpeRacja – zespół o medycznym rodowodzie, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak.

Festiwal „Black or White” to nie tylko koncert, ale także spotkania z lekarzami i pacjentami; wykłady i konsultacje lekarskie. Podejście interdyscyplinarne i współpraca specjalistów różnych dziedzin medycyny jest podstawą do skuteczniejszego leczenia guzów neuroendokrynnych oraz do szybszej diagnostyki. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zasili konto Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii, pod której opieką znajdują się pacjenci z nowotworami neuroendokrynnymi.

Dodatkowo, 23 listopada w Katedrze Medycyny Sądowej przy ul. Grzegórzeckiej 16 odbędzie się kolejne już szkolenie dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów oraz innych specjalistów zainteresowanych tematem nowotworów neuroendokrynnych, diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej. Jego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy i doświadczenia lekarzom innych specjalizacji przez osoby pracujące z tymi problemami na co dzień.

Z kolei 5 grudnia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Akademii Prądnicki Senior odbędzie się spotkanie dedykowane osobom starszym, dotyczące nowotworów neuroendokrynnych.

Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Bilety na koncert dostępne są na stronie ebilet.pl.

Źródło: krakow.pl
Fot. mat. prasowe
Print Friendly, PDF & Email