Ferie w mieście – dla każdego coś dobrego

Ferie w mieście – dla każdego coś dobrego
Fot. MM

Dziś (21 stycznia) ferie rozpoczyna m.in. województwo warmińsko-mazurskie. Miasto Elbląg wraz z innymi podmiotami dla 14 tysięcy uczniów elbląskich szkół przygotowało na ten czas wiele atrakcji.

– Od najbliższego poniedziałku tj. 21 stycznia, rozpoczynamy ferie dla uczniów elbląskich szkół. Mamy takie dwie duże grupy propozycji. Są to półzimowiska organizowane w sześciu szkołach podstawowych oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Są one przewidziane na 1070 dzieci – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Drugą formą, jest również bogata i ogólnie dostępna dla wszystkich oferta zajęć przygotowanych przez jednostki samorządu. Myślę tutaj o Bibliotece Elbląskiej, o Centrum Sztuki Galeria El, Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji czy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Te jednostki samorządu realizują właśnie zajęcia dla dzieci w okresie ferii.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida odbywać się będą w filiach nr 1-8, a także w Bibliotece Młodego Czytelnika „Bulaj”, będą tam m.in. zajęcia plastyczne, konkursy karaoke czy turniej warcabowy. Nie zabraknie także czytania baśni.

W Centrum Sztuki Galerii El będzie można zbudować swój akustyczny instrument muzyczny. Metamorfozę przejdą skarpety, które staną się dżdżownicami lub skrzatami. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy zaprasza na krytą Pływalnię MOSiR przy ul. Robotniczej. Tam zajęcia nauki pływania, a dla starszych zajęcia doskonalenia pływania. Tor wrotkarsko-łyżwiarski, dzieciom szkół podstawowych pozwoli na doskonalenie jazdy na łyżwach.

Atrakcje czekają też w Młodzieżowym Domu Kultury. Tam zajęcia plastyczne dla dzieci, nauka gry na gitarze klasycznej, perkusji, saksofonie czy pianinie. Poza tym zajęcia wokalne i teatralne.

Udział w niemal wszystkich zajęciach organizowanych od 21 stycznia do 3 lutego jest bezpłatny. Warto pamiętać jednak o tym, że na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy. Organizacja zajęć to koszt 40 tysięcy złotych. W tym przypadku ogłoszny był konkurs i w jego wyniku dofinansowano 13 elbląskich stowarzyszeń i klubów sportowych. Na półzimowiska miasto planuje wydać ok. 140 tysięcy zł.

Propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu przedstawiły też placówki edukacyjne, organizując m.in. wspomniane półzimowiska.- Oferta tegoroczna jest podobna do oferty z roku ubiegłego. Są to dwa turnusy pięciodniowe. Dzieci, które uczestniczyć będą w pierwszym turnusie półzimowiska i będą miejsca na turnus drugi, będą mogły uczestniczyć także i w drugim – mówi Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, Małgorzata Sowicka. – Karty wydawane były od 7 stycznia. Są jeszcze wolne miejsca w Szkole Podstawowej nr 15 i kilka wolnych miejsc jest w Szkole Podstawowej nr 23. Jeśli są jeszcze osoby chętne, to mogą zgłaszać się do wymienionych placówek.

Koszt turnusu to 90 złotych od osoby (50 zł koszt wyżywienia, 40 zł koszty transportu, opłacenia biletów wstępu do instytucji kultury itp.). Z opłaty 40 złotych zwolnione są osoby objęte programem „Karta Dużej Rodziny. Pozostałe koszty ponosi miasto.

Kluby i stowarzyszenia sportowe organizują również wyjazdy sportowe i zimowiska, które częściowo są finansowane przez samorząd. Miasto wydało informatory, w których ujęto spis wszystkich atrakcji, które planowane są w Elblągu. Informacje o wszystkich wydarzeniach organizowanych w ferie znaleźć można na stronach wymienionych wcześniej instytucji.

– Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci, które w trakcie ferii pozostaną w mieście do skorzystania z oferty – zachęca prezydent Wróblewski. – Jest ona bardzo bogata i będzie można aktywnie spędzić czas. W zależności od upodobań będzie można coś z niej wybrać – dodaje.

Print Friendly, PDF & Email