Federacja Konsumentów apeluje do rządu ws. podatku od elektroniki

Federacja Konsumentów apeluje do rządu ws. podatku od elektroniki
Fot. Pixabay

Federacja Konsumentów wystosowała apel do Rządu i Parlamentarzystów w sprawie podatku od elektroniki. Organizacja szacuje, że po jego wprowadzeniu z kieszeni Polaków może być zabierany ponad 1 miliard złotych rocznie, a najbardziej ucierpią na tym uczniowie i studenci z biedniejszych rodzin, seniorzy czy osoby niepełnosprawne.

– Pieniądze z podatku od elektroniki, mają trafić w dużej części do artystów, także tych najbogatszych, także zagranicznych. Co więcej, ma to się odbyć na podstawie rozszerzenia tzw. opłaty reprograficznej, która jest już przeżytkiem – w wielu krajach toczy się debata nad jej wycofaniem. Żyjemy przecież w coraz bardziej cyfrowych czasach, gdzie rola tradycyjnych nośników, jak płyty CD czy DVD, staje się już marginalna – podkreśla prezes Federacji Konsumentów, Kamil Pluskwa-Dąbrowski. – Już w czerwcu 2020 roku alarmowaliśmy w liście do wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, że nowa opłata uderzy w konsumentów i zwiększy skalę wykluczenia cyfrowego Polaków, co pokazują konkretne badania. Czas, aby decydenci posłuchali społeczeństwa oraz spojrzeli na twarde dane – dodaje.

Z raportu Federacji Konsumentów nt. wykluczenia cyfrowego wynika, że 1 mln uczniów nie ma własnego urządzenia do nauki zdalnej, a 5 mln Polaków nie korzysta z komputerów i internetu, co plasuje Polskę w ogonie Europy. Jednocześnie już obecne ceny urządzeń elektronicznych są dla Polaków istotną barierą w korzystaniu z dobrodziejstw cyfryzacji. Badania opinii publicznej wskazują również, iż Polacy uważają proponowaną opłatę za podatek, którego nie akceptują. Proponowany podatek od komputerów stoi też w sprzeczności z rządowymi planami cyfryzacji kraju i zdalnego dostępu do usług administracji państwowej.

Oprac. AG
Źródło: Federacja Konsumentów
Print Friendly, PDF & Email