Farmaceuci powinni być mocniej zaangażowani w system ochrony zdrowia

Farmaceuci powinni być mocniej zaangażowani w system ochrony zdrowia
Fot. Pixabay

Farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w systemie ochrony zdrowia. Pierwszym krokiem do zmiany modelu działania aptek, ze sprzedawcy w doradcę pacjenta, były szczepienia. Kolejnymi mogą być przeglądy lekowe i wypisywanie recept – przekonywali uczestnicy wydarzenia „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”.

Farmaceuci znaleźli się w ważnym momencie. Decyduje się los aptek, które mogą przestać być jedynie „sklepami z lekami”, a stać się punktami opieki nad pacjentami, funkcjonującymi w ramach systemu ochrony zdrowia. Pierwszymi próbami zmiany roli aptek było uruchomienie w nich szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz rozpoczęcie pilotażu przeglądów lekowych.

– Farmaceuci są gotowi. Trwający obecnie pilotaż przeglądu lekowego już teraz pokazuje, jak znaczącą rolę w optymalizacji farmakoterapii może odegrać farmaceuta. Aby poradził on sobie z trudnymi klinicznymi wyzwaniami przeglądu lekowego potrzebne jest bardzo praktyczne przygotowanie. Aktualnie prowadzony pilotaż ma zdefiniować nie tylko kształt przyszłej usługi ale także model i kształt szkolenia farmaceutów oraz stworzyć standard współpracy z lekarzami – tłumaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego z Uni

– Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy zresztą zaobserwować w minionym sezonie szczepień – podkreślał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF). – Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polsce – dodał.

Jak zauważył dr hab. nauk med. Filip Szymański, dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum, UKSW, informowanie i promowanie szczepień to obowiązek wielu środowisk. Lekarze i farmaceuci, ale też naukowcy, nauczyciele, dziennikarze powinni stale przypominać, że szczepienia są ważne, gdyż zmniejszają ryzyko zgonu.

– Szczepienia to dobro. Dziękuję środowisku farmaceutów, że wsparli nas prowadząc szczepienia. Covid jest ważny, ale nie zapominajmy o grypie, która także daje poważne powikłania – powiedziała Agnieszka Gorgoń-Komor, senator RP.

Wtórował jej Artur Białoszewski, konsultant Wojewódzki ds. Epidemiologii.

– Oglądamy sukces farmacji. Zmiany były trudne, bo dopuszczenie szczepień w aptekach było nierozumiane przez wiele środowisk. Udowadniacie, że się da, jesteście ambasadorami sukcesu – mówił.

Podczas gali prof. Paweł Piątkiewicz z Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW przedstawił wyniki badania „Wpływ szczepień przeciwko COVID-19 na przebieg COVID-19 w populacji polskiej”.

– Ocenialiśmy wpływ rodzaju szczepionki na przebieg Covid-19. Pacjenci, u których od szczepienia minęły więcej niż 24 tygodnie, zdecydowanie najrzadziej wymagali pobytu na oddziale intensywnej terapii. Nie ma innej opcji niż program szczepień, a decyzje dotyczące milionów pacjentów muszą być oparte na badaniach – mówił przedstawiając wnioski z badania prof. Piątkiewicz.

Kluczowym wydarzeniem dnia była debata ekspercka „Rola farmaceuty w propagowaniu szczepień w Polsce i na świecie”, moderowana przez dr n. farm. Piotra Merksa.

Prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG), przyznał, że przyjął wprowadzenie szczepień w aptekach z entuzjazmem. Według niego paradoksalnie pandemia uczyniła wiele dobrego – przyspieszyła informatyzację służby zdrowia, nadała uprawnienia farmaceutom.

– Nie ma powodów, aby taka wykształcona grupa nie pomagała w systemie ochrony zdrowia, żeby nie szczepiła, nie wypisywała recept. Szczepienie w aptece to doskonały krok, apeluję żeby podjąć kolejne – przekonywał Prof. Adam Antczak.

Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, zauważył, że od lipca 2021 r., kiedy miały miejsce pierwsze szczepienia, apteka przestała być tylko sklepem, a zajęła się pomocą pacjentom, świadczeniem usług. Według niego tą drogą idzie rynek światowy, gdzie połowa przychodów aptek pochodzi ze sprzedaży, a druga połowa z usług m.in.: szczepień, porad, wypożyczania sprzętu medycznego.

– Farmaceuci mogą być częścią szeroko pojmowanego zespołu medycznego. Szkoda marnować ich potencjał jedynie na sprzedaż leków – dodał dr hab. Filip Szymański.

Po raz pierwszy, od czasów rozpoczęcia prowadzenia statystyk, żyje ponad 1 mln Polaków mających ponad 85 lat. A to oznacza, że system ochrony zdrowia jest i będzie coraz mocniej obciążony. Według uczestników debaty nieuchronne jest przeniesienie części opieki do aptek.

– Pacjenci starsi to szczególna grupa. Dla wielu z nich farmaceuta pełni rolę osoby zaufania publicznego porównywalną z lekarzem. Należy wykorzystać ten potencjał – przekonywała prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.

Podczas Gali wręczono również specjalne wyróżnienia – tytuł ReFarmatora 2021/2022 dla osób, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem we wdrażanie zmian systemowych w minionym sezonie na rzecz farmaceutów. Nagrodę otrzymali: Adam Niedzielski – minister zdrowia, Ewa Krajewska – główny inspektor farmaceutyczny, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska oraz prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.

Nagrodzono także aptekarzy. W związku z działaniami prowadzonymi przez aptekarzy w sezonie szczepiennym 2021/2022 Związek Zawodowy Pracowników Farmacji we współpracy z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy zorganizował konkurs, który miał uhonorować farmaceutów najbardziej zaangażowanych w rozwój polskiego sektora farmaceutycznego. W trakcie „Gali ReFarmatorzy 2021/2022” nagrodzono po trzech farmaceutów w każdej z 3 kategorii: „Lider Szczepień Przeciwko COVID-19” – dla farmaceuty, który zrealizował najwięcej szczepień przeciw COVID-19 w aptece. W Kategorii „Lider Szczepień przeciwko COVID-19” nagrodzeni zostali: Monika Drab z Lublina, Krzysztof Łosiński z Wrocławia i Sławomir Rębisz z Wrocławia. W kolejnej kategorii „Lider Szczepień Przeciwko Grypie” nagrody otrzymali: Martyna Pasik z Warszawy, Monika Drab z Lublina i Remigiusz Antonik z Lublina. „Liderami Usługi Farmaceutycznej Przeglądów Lekowych” zostali: Małgorzata Piróg z Gdańska, Iweta Ścisła z Gorzowa Wielkopolskiego i Anna Olejnik z Poznania.

PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email