Eurostat podał dane dot. bezrobocia

Eurostat podał dane dot. bezrobocia
Fot. Pixabay

Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 2,6 proc. Jest niższa od wartości z lipca 2021 r. (3,3 proc.) – podaje Eurostat. – Ten wynik jest potwierdzeniem, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Tylko w Czechach poziom bezrobocia jest niższy niż w Polsce – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 6,6 proc., w porównaniu z 6,7 proc. w czerwcu 2022 r. Z kolei stopa bezrobocia w UE wyniosła 6,0 proc. w lipcu 2022 r., wobec 6,1 proc. w czerwcu 2022 r. Polska jest w czołówce krajów z najniższą stopą bezrobocia. W lipcu było to 2,6 proc. Oznacza to, że poziom bezrobocia względem poprzedniego miesiąca nie zmienił się, ale rok do roku odnotowaliśmy spory spadek – w lipcu 2021 r. bezrobocie wynosiło 3,3 proc.

Również na rynku pracy osób poniżej 25. roku życia widać pozytywne zmiany. Odnotowano spadek z 8,6 proc. w czerwcu do 8,4 proc. w lipcu, przy średnio 14 proc. bezrobociu wśród młodych w UE.

– Nasz rynek pracy, mimo czasu pandemii i sytuacji za naszą wschodnią granicą jest stabilny. Dane wskazują, że stopa bezrobocia nie wzrosła, chociaż rozpoczęło pracę wiele osób, które przyjechały do nas z Ukrainy – dodaje minister Marlena Maląg.

Stabilizacje na rynku pracy potwierdzają też dane GUS. Według urzędu statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca br. wyniosła 4,9 proc.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email