Europejski Tydzień Autyzmu w SOSW nr 2

W pierwszym tygodniu grudnia od lat w wielu krajach obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu. Wszystko zaczęło się od Karty Praw Osób z Autyzmem przyjętej przez Parlament Europejski w 1996 roku. Karta ta dostosowana do polskich realiów została przyjęta w naszym kraju w roku 2013.

W Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu od 2 do 6 grudnia 2019 roku obchodzono Europejski Tydzień Autyzmu. Celem różnorodnych działań było szerzenie wiedzy na temat autyzmu, gdyż to właśnie ona (wiedza) buduje akceptację i zrozumienie. Na każdy dzień zostało przygotowanych wiele ciekawych wydarzeń dostosowanych do potrzeb szkolnej społeczności, tj. warsztaty dla nauczycieli, zajęcia dla uczniów, pokazy filmów, pochód oraz zajęcia dla rodziców prowadzone przez specjalistę.

Obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu zaczęto w poniedziałek 2 grudnia 2019 roku spotkaniem inaugurującym nadchodzące wydarzenia, na które zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele szkoły, którzy ubierani byli na niebiesko, kolor ten symbolizuje solidarność z osobami z autyzmem. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się jak funkcjonuje osoba z autyzmem, obejrzeli film pt. „Poznaj Marię”, dyskutowali. W tym dniu odbyło się również szkolenie dla nauczycieli pod hasłem „System motywujący ucznia z autyzmem do nauki”. 3 grudnia 2019 roku zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów pod nazwą „Chaos zmysłów”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”, tworzyli plakaty a następnie sami mogli doświadczyć działania swoich zmysłów w utrudnionych warunkach.

4 grudnia 2019 roku odbyła się kolejna projekcja filmów o autyzmie. Klasy młodsze zaprosiliśmy na film pt. „Poznaj Marię”, klasy starsze na film pt. „Temple Grandin”. Wspólnym wnioskiem po obejrzeniu obu filmów była myśl, że każdy z nas jest inny i bardzo wyjątkowy.

5 grudnia 2019 roku dzieci i uczniowie Ośrodka ruszyli ulicami miasta na „niebieską wędrówkę dla autyzmu”. Napotkane osoby otrzymywały ulotki informujące o Europejskim Tygodniu Autyzmu.

Obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu w Ośrodku zakończono zajęciami dla rodziców. Pani Natasza Wojtaszek – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Elblągu w fachowy i bardzo ciekawy sposób omówiła temat „Jak rozpoznawać i dbać o różnorodne potrzeby dziecka”.

„Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów” (Izaac Newton), warto to zmienić, bo w autyzmie nie chodzi o nazwę i pojęcia, które opisują zaburzenia ze spektrum autyzmu, najważniejsza jest nasza uważność i diagnoza, wiedza i zrozumienie, tolerancja i otwarcie na fakt, że każde dziecko z autyzmem jest wyjątkowe.

Kliknij zdjęcie główne i zobacz więcej zdjęć z wydarzenia.

Agnieszka Zych
Print Friendly, PDF & Email